Zabezpieczenie powierzchni na placu zabaw

płyty gumowe na place zabaw
25 września, 2023

Zabezpieczenie powierzchni na placu zabaw

Każdy projektant placu zabaw chce, by było to nie tylko miejsce do którego chętnie przychodzą wszystkie dzieci, ale też miejsce w którym mogą one czuć się bezpiecznie. Żeby się tak stało to potrzebne są nie tylko stabilnie zamontowane, solidne urządzenia, ale także odpowiednie pokrycie nawierzchni wokół nich.

Jakie materiały się obecnie stosuje i jakie posiadają one wady oraz zalety?

amortyzujące płyty gumowe na place zabawDawniej na placach zabaw widywało się przede wszystkim piasek. Jakby nie patrzeć to materiał naturalny i bezpieczny. Dobrze amortyzuje upadki, jest ,,miękki”, łatwo się przesypuje. W dodatku dzieciaki chętnie wykorzystywały go do zabawy np. w budowanie fortu. Można na nim bezpiecznie siadać i biegać. Niestety, ma on też swoje wady. Wsypuje się do budów, pod spodnie i do kieszeni, więc po wizycie na placu zabaw trzeba dokładnie wszystko otrzepać, a takżę wyczesać włosy. W dodatku jego wymiana jest problematyczna, a czyszczenie – niemożliwe. Można jedynie usuwać większe śmieci, ale nie usunie się innych zanieczyszczeń. Inną opcją jest zastosowanie trawy. To też w końcu naturalna opcja. ładnie się prezentuje, jest przyjemna w dotyku i uniwersalna. Dawniej sadzono ją po prostu na ziemi, obecnie często stosuje się maty przerostowe, czyli rodzaj gumowych kratek pomiędzy którymi rośnie trawa. Jest to dodatkowa amortyzacja, w końcu ubita ziemia jest twarda.

płyty gumowe na place zabawPoza tym trawę trzeba kosić i często też nawadniać, ze względu na małą ilość opadów. Obecnie często polecaną opcją są amortyzujące płyty gumowe na place zabaw. Są one wykonane z tworzywa sztucznego, które jest stabilne i chroni przed kontuzjami, ale jednocześnie nie jest tak twarde jak ubita ziemia. Płyty można dowolnie przycinać, mają różne kolory, w związku z czym można z ich pomocą stworzyć barwną przestrzeń do zabaw. W przeciwieństwie do piasku takie płyty można czyścić nawet pod ciśnieniem, co sprawia, że zabawa będzie bezpieczna – dzieci nie będą miały styczności z drobnoustrojami. Z kolei w przeciwieństwie do trawy nie trzeba o płytki specjalnie dbać – a mimo to zawsze będą prezentowały się jak należy. Dzięki możliwości docinania płytki ułoży się nawet wokół belek huśtawki, czy brzegach piaskownicy, zabezpieczając tym samym całą przestrzeń.

Podsumowując, jest wiele opcji w temacie wykończenia powierzchni placu zabaw, ale najkorzystniejszą alternatywą będzie położenie gumowych płytek. Amortyzują upadki, ładnie się prezentują, można je czyścić, docinać i wymieniać na nowe. Płytki tego typu mają, jak widać same zalety i żadnych wad.