Wysoka efektywność zgrzewania oporowego

5 października, 2017

Wysoka efektywność zgrzewania oporowego

Zgrzewanie oporowe stanowi podstawową metodę zgrzewania stosowaną w naszym kraju. Polega ona na wykorzystaniu prądu oraz docisku mechanicznego.

Zalety zgrzewania oporowego

zgrzewanie metaliZgrzewanie oporowe można podzielić na kilka rodzajów – to na przykład zgrzewanie zwarciowe, które polega na nagrzewaniu stykających się ze sobą powierzchni elementów, które mają zostać połączone. Wzrost temperatury sprawia, że elementy te odkształcają się, a docisk sprawia, iż połączenie może być naprawdę trwałe. Jest to jednak mniej popularna metoda niż zgrzewanie punktowe, które charakteryzuje się największą wydajnością. Ponadto metoda ta pozwala na niskie koszty prac, a także może być z powodzeniem zrobotyzowana. Robotyzacja pozwala na zwiększenie efektywności – nic więc dziwnego, że w każdej firmie zajmującej się łączeniem metali (na przykład blach) znajdują się zgrzewarki elektryczne. Zaletą robotów jest to, że mogą one pracować w warunkach, które są niekorzystne dla człowieka – na przykład w lakierniach, gdzie jesteśmy narażeni na wdychanie oparów niebezpiecznych dla zdrowia. Ponadto zrobotyzowane zgrzewarki elektryczne mogą z powodzeniem dostać się do trudno dostępnych miejsc – ruchomy manipulator pozwala na wykonanie zgrzein w dowolnym miejscu, co nie było możliwe w przypadku zgrzewarek stacjonarnych. To dlatego zrobotyzowane zgrzewarki mają nad nimi przewagę i obecnie są najbardziej pożądanymi urządzeniami w przemyśle – na przykład samochodowym.

zgrzewanie metaliBiorąc pod uwagę to, że podczas zgrzewania najważniejsza jest precyzja ruchu, inżynierowie, którzy zajmują się projektowaniem zgrzewarek elektrycznych, muszą pamiętać o przeprowadzeniu badania drgań narzędzia. Jeżeli nie będą występowały żadne drgania, wówczas może zostać skrócony czas cyklu narzędzia – co jest możliwe dzięki zwiększeniu prędkości ruchu. Do eliminacji drgań konieczne jest wstępne zaprogramowanie ścieżki robota oraz właściwa optymalizacja procesu zgrzewania, co jest możliwe dzięki akcelerometrowi, który zmierzy parametry techniczne na badanym narzędziu. Jeżeli więc poszukujemy zgrzewarek elektrycznych, wybierzmy firmę, która zadbała o jak najlepszą eliminację drgań w urządzeniu, dzięki czemu zgrzewanie będzie przebiegać z jak największą precyzją. Obecnie na rynku istnieje kilka naprawdę dobrych firm specjalizujących się w automatyce zgrzewania oporowego, które konkurują ze sobą o pozycję lidera.

Warto zapoznać się z ich ofertami, aby wybrać tę firmę, która, naszym zdaniem, proponuje nam zgrzewarki elektryczne o najlepszych parametrach technicznych.