Wykorzystanie koparki w robotach ziemnych

minikoparka
3 września, 2019

Wykorzystanie koparki w robotach ziemnych

Trudno dziś wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę czy wykopy bez ciężkiego sprzętu. Jednym z jego rodzajów jest koparka. Jednak maszyna maszynie nierówna. Wiele z nich możemy zaobserwować podczas wykonywania przez nie najrozmaitszych prac, od prostych prac ziemnych do skomplikowanych wykopów. Jakie wyróżniamy ich rodzaje i podczas jakich prac ich pomoc może okazać się szczególnie przydatna?

Rodzaje koparek używanych w budownictwie

koparkaZ definicji jest to maszyna, której zadaniem jest wykonywanie robót ziemnych, takich jak wykopy czy przekopy. Zazwyczaj mamy styczność z dwoma rodzajami takiego sprzętu — małymi koparkami oraz koparko-ładowarkami. Te pierwsze są szczególnie przydatne podczas prac w trudnodostępnych miejscach, gdzie wjazd naprawdę ciężkiego sprzętu byłby trudny lub wręcz niemożliwy. Te drugie widuje się podczas bardziej zaawansowanych prac ziemnych, kiedy nie tylko kopią, ale również załadowują ziemię i inne kruszce na samochody ciężarowe. Jeśli chodzi o podział koparek pod względem zastosowanego osprzętu, to można wyróżnić tu dwie kategorie — przedsiębierne i podsiębierne. Koparki przedsiębierne wykorzystywane są głównie do wykopów wysokoobjętościowych. Zazwyczaj pojazdy, na które ładowany jest wydobyty przez nią urobek, muszą być umieszczone na krawędzi korony wykopu lub, w wyjątkowych sytuacjach, dopuszczalna jest możliwość ładowania maszyny będącej na tym samym poziomie co koparka. Natomiast koparka podsiębierna ustawiana jest na krawędzi wykopu, kiedy działka ma stosunkowo niewielką powierzchnię i nie jest możliwe umieszczenie ciężkiego sprzętu na dnie dziury. Jeśli wykopy są głębsze to istnieje pewne ryzyko, że koparka może się przewrócić.

minikoparkaZazwyczaj jednak do małych prac na przydomowej działce wcale nie potrzeba wielkiego sprzętu. Małe koparki doskonale sprawdzą się przy wykopach otworów pod szambo czy oczyszczalnię ściekową. Świetnie sprawdzą się także podczas wykopów, niezbędnych przy zakładaniu wszelkich przyłącz: kanalizacyjnych, ściekowych, gazowych itp. Jeśli mamy w planach budowę oczka wodnego lub wykop basenu, pomoc tego stosunkowo niewielkiego sprzętu może okazać się nieoceniona. Obecnie wiele firm na rynku świadczy usługi wynajmu koparek, wraz z ich operatorami. Taka sytuacja jest oczywiście korzystna dla klientów, ponieważ im więcej firm świadczących podobne usługi na rynku, tym ceny konkretnych zadań powinny być niższe.

Koparki od wielu lat znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle budowlanym na szeroką skalę. Ich mniejsze odpowiedniki wykonują dziś często pracę, która jeszcze do niedawna była domeną pracowników fizycznych. Wynajem koparki z całą pewnością oszczędza nie tylko czas, ale również i pieniądze. Wiele firm budowlanych już dawno zauważyło ten trend, przez co klienci mogą przebierać w usługodawcach, dysponujących różnorodnym parkiem maszynowym.