Wybór mebli do łazienki

styl skandynawski - wnętrze
2 czerwca, 2022

Wybór mebli do łazienki

Podczas urządzania łazienki większość osób skupia się na dyskusjach dotyczących wyższości wanny nad prysznicem (lub odwrotnie), czy wyborze koloru i faktury kafli ceramicznych, które położone zostaną na podłodze i części lub całości ściany. A przecież wybór odpowiednich mebli do łazienki także ma duże znaczenie. Jak uniknąć błędów podczas ich zakupów?

Meble w różnych kolorach

zestaw białych mebli łazienkowychNa pewno trzeba zwracać uwagę na rodzaj i jakość użytych do produkcji materiałów. W łazience jest podwyższona wilgotność powietrza i jest cieplej niż w innych pomieszczeniach w domu. W związku z tym meble narażone są na szereg niekorzystnych czynników. Metal może zardzewieć, drewno może zbutwieć. Jak tego uniknąć? Na pewno warto zdecydować się na meble z drewna egzotycznego. Tekan czy heban rosną w tropikalnym klimacie, w związku z czym lepiej znoszą ciepło i wilgoć. Są polecane nawet do wykonywania podłóg w łazience! Nie chłoną wody, nie zgniją, a ja ich powierzchni nie będą rozwijały się bakterie. Można też postawić na meble z materiałów drewnopodobnych, które będą zabezpieczone bejcą, lakierem, czy specjalna okleiną. W ten sposób ich trwałość i wytrzymałość zostaną podniesione. Jeśli chodzi o uchwyty, prowadnice, czy gałki to najlepiej sprawdzą się te z nierdzewnej stali lub z tworzywa sztucznego dobrej jakości. Co z kolorami? Czy lepiej wybrać elegancki zestaw białych mebli łazienkowych, a może wybrać meble czarne lub brązowe?

zestaw białych mebli łazienkowychBiałe meble prezentują się nowocześnie i stylowo. Biel optycznie powiększy pomieszczenie, więc to opcja idealna dla małych łazienek. Na czarnych meblach z kolei będą widoczne wszelkie drobinki kurzu, szczególnie na tych wykończonych na wysoki połysk. Meble w naturalnym kolorze drewna to popularny, klasyczny wybór. Można pokusić się też o meble niebieskie, czy czekoladowe – wszytsko zależy od tego jakie kolory dominują we wnętrzu. Przy wyborze mebli liczy się też funkcjonalność. Meble muszą być dopasowane do sprzętów np. umywalki, jak również pomieścić wszystkie niezbędne produkty kosmetyczne i czyszczące. Nie można zatem kupować szafek zbyt wąskich lub zbyt niskich, bo te będą niepraktyczne. Przy wyborze odpowiednich mebli trzeba się też zastanowić co będzie znajdowało się w łazience.

Czy chcemy trzymać tam leki? Czy stanie tam pralka? Czy umywalka będzie stojąca, czy nablatowa? bez poznania odpowiedzi na te pytania nie będziemy w stanie podjąć właściwych decyzji zakupowych, a co za tym idzie – nie wykończymy należycie łazienki w naszym domu lub mieszkaniu i będziemy musieli robić remont.