Woda w ogrodzie – wstęp

6 października, 2015

Woda w ogrodzie – wstęp

fontanna   Dowolny zbiornik z wodą to znakomite rozwiązanie nawet do bardzo małego ogrodu. Jego obecność przybliża do natury, przyjemny szum wody działa uspokajająco, dodatkowo podniesiony poziom wilgotności powietrza tworzy korzystny mikroklimat. W takim ogrodzie rośliny rosną lepiej, a wypoczynek jest przyjemniejszy. Zbiornik wody zawsze stanowi atrakcję i przykuwa uwagę. Zależnie od wielkości ogrodu oraz naszych chęci i możliwości mamy różne opcje.

oczko wodneOczko wodne. Oczko może stanowić centralny punkt ogrodu lub upiększać tylko jego zakątek. Dzięki odpowiedniej aranżacji i posadzonym dookoła roślinom będzie wyglądać zupełnie naturalnie. Odpowiednio podświetlone, z niedużą kaskadą, wodospadem czy fontanną będzie efektownie się prezentować i stanowić znakomite otoczenie do wypoczynku w ogrodzie. Warto pamiętać, że w większych zbiornikach łatwiej zachodzi proces samooczyszczania wody, dlatego takie oczka wymagają mniej troski niż te znacznie mniejsze.

ujęcie wodyPrzyścienne ujęcie wody. Sprawdza się znakomicie w małych i dużych ogrodach. Zwykle jest to ozdobna płyta, z której wypływa woda, połączona z misą, do której woda wpływa. Takie ujęcie nie tylko pięknie się prezentuje, ale również daje wodę do picia i podlewania roślin.

strumieńStrumień. Pracochłonny, ale warty uwagi element ogrodu, nadający mu zarówno naturalności, jak i niezwykłości. Urozmaica przestrzeń ogrodu i w całym wprowadza korzystny mikroklimat. Wymaga wiele pracy, dlatego należy go zaprojektować zanim zaplanujemy resztę ogrodu i zaczniemy sadzić rośliny, jednak zakręty i meandry wśród krzewów i kwiatów są warte włożonego wysiłku.

fontannaFontanna. Każda, nawet najmniejsza fontanna stanowi piękną ozdobę ogrodu. Może stanowić część oczka wodnego lub samodzielną całość. W tym drugim wypadku moze być to na przykład duża kamienna misa, woda wypływająca z rzeźby, fontanna z kamienia, woda przelewająca się z jednej misy do drugiej… Możliwości i form jest mnóstwo.