Woda w ogrodzie – strumień cz. 2

27 października, 2015

Woda w ogrodzie – strumień cz. 2

Stworzenie własnego strumienia należy zacząć od wytyczenia i wykopania jego koryta, uwzględniając plany na późniejsze zagospodarowanie ogrodu, oraz elementy stałe, takie jak drzewa, których korzenie mogą przeszkodzić w kopaniu.
Koryto powinno mieć szerokość 40-100 cm. Nie zapominajmy, że jeśli obsadzimy brzeg roślinami, realna szerokość przepływu wody będzie mniejsza.

wodospad

Po wykopaniu koryta – które nie musi mieć cały czas tej samej szerokości! – należy starannie oczyścić dno, usunąć przeszkadzające korzenie i kamienie. Dno wysypuje się piaskiem lub wykłada wełną. Następnie układa się folię, dobrze dociskając ją na całej długości. Zarówno dno, jak i brzeg może stanowić żwir i płaskie kamienie, które będą wyglądać naturalnie i zamaskują folię. Co jakiś czas w zagłębieniach powinien znaleźć się nieco większy kamień, który powstrzyma kamyki wymywane przez wodę. Więcej kamieni i ziemia powinny znaleźć się na brzegu, gdzie zakryją folię i będą stanowiły podłoże dla roślin.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku oczka wodnego, można zastosować inne materiały – wykładzinę EPDM, bentonit, siatkobeton, gotowe plastikowe elementy.

Strumień powinien wpływać do niewielkiego zbiornika na wodę, na dnie którego znajdzie się pompa. Może być nim oczko wodne – wpłynie to pozytywnie na natlenienie wody. Efektownym rozwiązaniem może okazać się zamaskowanie ujścia strumienia poprzez np. zbudowanie z kamieni małej „jaskini”, której wejście dodatkowo osłonią rośliny. W takim przypadku dostęp do pompy będzie jednak utrudniony. Efektownie będą wyglądać niewielkie kaskady i spiętrzenia wody, oraz płytkie „rozlewiska” pod koniec biegu strumienia.

Pompa prowadzi wodę rurą umieszczoną pod korytem strumienia prosto do jego źródła. Woda może wypływać np. z przewierconego kamienia – możliwości jest wiele, warto poszukać czegoś, co dobrze wpasuje się w styl ogrodu.

Roślinność na brzegu nie powinna być zbyt wysoka, aby nie zasłaniała wody i dawała dobry widok na strumień. Na jego dnie można z powodzeniem posadzić rośliny, które działają jak naturalne filtry biologiczne: kosaciec żółty, lobelia lśniąca, kaczyniec błotny, oczeret jeziorny. Wpłynie to pozytywnie na jakość wody krążącej w zamkniętym obiegu.

dno strumienia