Trzcinowe dachy wracają na polskie domy

20 sierpnia, 2019

Trzcinowe dachy wracają na polskie domy

Pokrycia dachowe wykonane ze strzechy stają się na nowo coraz bardziej popularne. Materiał, jakim jest trzcina wraca na domy. Wiele osób, szczególnie ekologów cieszy ten fakt, ponieważ jest w pełni biodegradowalna i bezpieczna dla środowiska. Poza ekologią należy do taniego surowca, która potrafi dać spektakularne efekty.

Montaż dachu z trzciny

W dolnej części Polski można zauważyć popularyzację dachów w trzciny. Jest ona zgodna ze stylem, jaki tam panuje i nadaje swego rodzaju klimat i urok tym miejscom. W domach wykonanych z drewna pokrycia dachowe są ze strzechy. Poza Polską można je również zobaczyć na Zachodzie – w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. W tamtych krajach strzecha posiada pewną symbolikę – znakomitego gustu i statusu materialnego. Tam trzcina nie należy do najtańszych surowców, w przeciwieństwie do naszego kraju. Poza wyglądem i estetyką takie pokrycia zapewniają wbrew pozorom dobrą ochronę i izolację cieplną. Aby dach ze strzechy spełniał swoje najważniejsze funkcje istotne jest zrobienie przed dobrego projektu, a następnie wykonanie go według wymagań. Muszą być one zgodne z wymaganiami PN. Kat nachylenia dachu w tym przypadku ma wpływ na późniejszy wygląd. Najbardziej optymalnym jest 40-go stopni, gdzie można zastosować około 30-40 centymetrów warstwy. Dachy o szerokości większej niż 8 metrów są wykluczone z tego rodzaju pokryć. Odpowiednie nachylenie może mieć wpływ na wodoszczelność. Dach pochłania około 5-10 mm wody, dzięki czemu w takim rozwiązaniu nie ma konieczności montowania rynien.

Usługa krycia dachów trzciną musi być wykonana przez specjalistów, którzy znają się na sposobie kładzenia i montowania go. Aby spełniał swoją rolę musi być stosowana odpowiednia technika. Poza tym należy korzystać z drutów niklowych, które są żaroodporne – co ma wpływ na późniejszy stan dachu podczas wysokich temperatur. Doświadczony strzecharz jest w stanie stworzyć niezwykłe kształty na dachach i zrobić to w taki sposób, aby komin czy okna nie przeszkadzały w odpowiednim pokryciu ich. Materiały do dachów muszą posiadać atesty i spełniać wszystkie wymogi budowlane. Ilu specjalistów – tyle technik kładzenia dachów z trzciny. Wielu z nich nie zdradza swoich tajemnic krycia i robi je według swoich sposobów.

Strzecha, czyli trzcina wraca do łask po kilkudziesięciu latach i cieszy się uznaniem. Wiele osób może cieszyć się z tego faktu, ponieważ na Zachodzie taki dach uważany jest za dobrobyt. Kładzenie ich wykonywane jest przez strzecharzy, którzy mają odpowiednie techniki, aby zabezpieczyć dom przed opadami atmosferycznymi, działaniem wysokiej temperatury czy wilgocią.