Szeroki zakres prac architekta wnętrz

architekt wnętrz
9 maja, 2017

Szeroki zakres prac architekta wnętrz

Małe mieszkania nie kojarzą się wygodą oraz komfortem. Sprawiają często wrażenie mieszkań, które nie są ustawne, ani funkcjonalne. Jednak ich zagospodarowanie i właściwa aranżacja może pozytywnie wpłynąć na ich funkcjonalność.

Architekt wnętrz i wygodne mieszkanie

architekt wnętrzW aranżacji pomóc może projektant wnętrz. Wystrój wnętrz tak, aby było ono równocześnie funkcjonalne, jak również eleganckie i ładne bywa niezmiernie skomplikowane. Wiele osób samodzielnie nie potrafi urządzić swojego małego mieszkania w taki sposób, aby spełniało wszelkie oczekiwania. Architekt wnętrz potrafi wykorzystać każdy centymetr wnętrza tak, aby było ono wygodne i przyjemne w użytkowaniu. Pierwszym etapem prac, jakie wykonuje architekt zazwyczaj podczas wykonywania projektu jest opracowanie przestrzeni zaproponowanie rozmieszczenia elementów wykorzystywanych do aranżacji wnętrza. Projekt bazuje zazwyczaj na zasadach ergonomii, funkcjonalności, a także indywidualności. Wszelkie wnętrza zaprojektowane przez architekta są niepowtarzalne, ponieważ są dopasowywane do charakteru i upodobań zleceniodawców. W projekcie uwzględniana jest również podłoga i sufit. Aranżacja wnętrza to nie tylko meble i zabudowy, w jej zakres wchodzą również lampy podłogowe i sufitowe, a także dywany i zasłony okienne. Drugim etapem prac architekta jest wykonanie projektu koncepcyjnego, którego celem jest stworzenie wyjątkowej przestrzeni, w oparciu o oczekiwania inwestora. Projekt koncepcyjny składa się również z wizualizacji projektu, jaki uwzględnia pokrycia ścienne, oświetlenie, meble oraz materiały podłogowe.

Projektowanie wnętrzKolejnym etapem jest wykonanie etapu wykonawczego, polegającego na wykonaniu realizacji, która wcześniej została szczegółowo opracowana i zaprojektowana. Pierwszym detalem uwzględnianym w tym etapie jest wykonanie prac budowlanych przez poszczególnych wykonawców, a drugim elementem jest zagospodarowanie powierzchni meblami i dodatkami. Do prac architekta należy także oprócz wykonania projektu i jego realizacji dokonanie kosztorysu, uwzględniającego wyposażenie, zużyte materiały do zrealizowania projektu aranżacji wnętrza, a także inne prace wykonawców, wynajętych przez inwestora. Projektowanie wnętrz przez specjalistów jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nie było popularne, jednak dziś osoby wykonujące ten zawód nie mogą narzekać na brak pracy. Oprócz inwestorów indywidualnych, z pomocy architekta korzystają również właściciele biur, inwestorzy budowlani, jak również właściciele poszczególnych firm.

Architekt wykonuje działania w szerokiej gamie prac, wynajmując go do aranżacji własnego domu, a tym bardziej małego mieszkania można mieć pewność, iż zostanie ono urządzone w sposób nienaganny, profesjonalny oraz uwzględniający wszelkie wymagania.