Systemy przeciwpożarowe – jak wybrać najlepszy?

systemy przeciwpożarowe
12 lipca, 2017

Systemy przeciwpożarowe – jak wybrać najlepszy?

Systemy przeciwpożarowe to coś, co powinno znajdować się w każdym biurze. Zdecydowanie podwyższa to poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy. Obecnie na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych i zaawansowanych pod względem technologicznie rozwiązań mających na celu zminimalizowanie skutków pożaru.

Jak gasić pomieszczenia ze sprzętem elektrycznym?

pożarWarto jest zatem wybrać takie, które w pełni będzie spełniało swoje przeznaczenie. Przede wszystkim systemy przeciwpożarowe do biur powinny mieć system alarmujący o pożarze. Szczególnie w dużym biurze jest to ważne. W jednym miejscu pożar może już szaleć, a pracownicy nic o tym nie będzie wiedzieli, bo będą w innym pomieszczeniu. Sygnalizacja może być dźwiękowa lub świetlna. Dźwiękiem najczęściej jest standardowa syrena alarmowa. Jest głośna i nieprzyjemna do słuchania, w dodatku nie można jej pomylić z niczym innym. Sygnał wizualny pochodzi od lampek montowanych na suficie. W trakcie pożaru lampka będzie świecić na czerwono, czy pomarańczowo, światełko może migać lub też kręcić się w kółko, jak w budynku straży pożarnej. Dzięki temu również nie można go nie zobaczyć. System ostrzegawczy powinien być połączony z czujnikiem szybkiego wykrywania dymu. Im bardziej czuły czujnik tym lepiej, bo pożar zostanie szybciej wykryty.

systemy przeciwpożaroweCzujnik ten montowany jest na suficie, ponieważ dym tak jak i ciepłe powietrze idzie ku górze. Po wykryciu dymu sygnał z czujnika powinien iść do urządzenia alarmująco-sygnalizującego. Warto jest wybrać także takie systemy przeciwpożarowe do biur, które nie tylko mają moduł ostrzegający, ale również potrafią ugasić pożar. Najczęściej w biurach są montowane sufitowe urządzenia zraszające wodą. Woda skutecznie gasi ogień i chłodzi zajęte pożarem rzeczy. W biurze najczęściej nie ma wielu rzeczy, które wymagałyby specjalnego traktowania. Jedynie pomieszczenia w których znajdują się komputery i akcesoria do nich (na przykład drukarki) nie powinny być gaszone wodą. Zalany komputer nie będzie działał. Przy małej styczności z wodą sprzęt można uratować, jednak przy strumieniu wody ze zraszacza nie będzie to potrzebne. Zamiast zraszaczy można zastosować także systemowe gaszenie pomieszczeń specjalnym gazem. Dzięki niemu niejako energia pożaru się zmniejsza, a ogień nie może się rozprzestrzenić.

To nowoczesna metoda walki z pożarem, jak dotąd jeszcze mało rozpowszechniona. Podsumowując, wybierając systemy przeciwpożarowe do biur trzeba się kierować tym, by wybrać ten najbardziej kompleksowy i najbardziej niezawodny. Powinien wyłapywać oraz informować nas o zagrożeniu, jak również walczyć z nim.