Różne rodzaje konstrukcji ogrodowych

9 grudnia, 2015

Różne rodzaje konstrukcji ogrodowych

Konstrukcje ogrodowe zwykle powstają z drewna. To miejsca przeznaczone do wypoczynku lub przechowywania narzędzi – altany, wiaty i domki ogrodowe – a także konstrukcje służące za podporę dla roślin – pergole, kraty i trejaże

Altany i wiaty powstają z różnych materiałów, nie tylko z drewna, ale również cegieł i kamieni; czasem pokryte są dachówką. To dobre miejsce na wypoczynek w cieplejszym okresie roku, organizację przyjęć lub posiłek na świeżym powietrzu. Domki ogrodowe przeznaczone są głównie do przechowywania narzędzi ogrodniczych, kosiarek, glebogryzarek, jak również rowerów i innego sprzętu.

Pergole, kraty i trejaże pozwalają na urozmaicenie wyglądu ogrodu. Po obsadzeniu pnącymi roślinami tworzą zielone ściany, które osłaniają i oddzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Jeśli otaczające werandę czy altanę, pozwalają wydzielić przytulny, zacieniony zakątek, osłonięty od wzroku sąsiadów czy przechodniów. Pozwalają na stworzenie atrakcyjnej przestrzeni i powodzeniem wtapiają się w otoczenie.

Budową i montażem konstrukcji ogrodowych można zająć się samodzielnie. Pozwoli to na stworzenie indywidualnego projektu, jednak w przypadku zupełnego braku doświadczenia w podobnej pracy, lepiej zdać się na sprawdzone, gotowe rozwiązania. Sklepy ogrodnicze, markety budowlane i sami producenci oferują szeroki wybór konstrukcji, pozwalające na dopasowanie wzornictwa i rozmiarów do wymagań. Często oferują również usługę montażu, dzięki czemu wystrój ogrodu szybko się zmieni, a dzięki właściwemu montażowi elementy ogrodowej architektury będą się dobrze trzymały.

Drewniane elementy wymagają odpowiedniej konserwacji. Przynajmniej dwa razy do roku, przed zimą i na wiosnę, należy dokładnie je obejrzeć, szukając ewentualnych uszkodzeń. Regularne czyszczenie konstrukcji, zarówno z zabrudzeń, jak i mchu czy porostów, pozwoli na dłuższe utrzymanie ich w dobrym stanie. Co pewien czas trzeba je będzie również pomalować odpowiednimi preparatami zabezpieczającymi czy odświeżyć ich kolor, jeśli wpłynęły na niego czynniki atmosferyczne – takie prace można również zlecić odpowiedniej firmie. Dzięki właściwej konserwacji, konstrukcje ogrodowe posłużą przez wiele lat i długo będą wyglądać atrakcyjnie.

domek ogrodowy

altana

pergola

krata

krata