Rodzaje zabezpieczenia wykopów hydrotechnicznych

zabezpieczenie wykopów
10 lipca, 2017

Rodzaje zabezpieczenia wykopów hydrotechnicznych

Podczas wszelkich prac ziemnych, szczególnie przy wykopach należy pamiętać o bezpieczeństwie. Jedną z najważniejszych zasad jest zabezpieczenie ścianek wykopu przed zwalaniem się ich. W tym celu stosuje się różne materiały. Wśród nich można wyróżnić: ścianki szczelne, ścianki berlińskie, palisady jak i grodzice.

Różne zabezpieczenia wykopów

zabezpieczenie wykopówZacznijmy od ścianek szczelnych, które są najpopularniejszą formą zabezpieczenia wykopów hydrotechnicznych. Takie ścianki przede wszystkim są wykonane z metalu. Ale także zdarzają się ścianki z tworzywa sztucznego czy z drewna. Zabezpieczenie wykopów hydrotechnicznych tym sposobem pozwala na prowadzenie prac budowlanych w bliskim sąsiedztwie ścian wykopu. Jeśli chodzi o montaż ścianek szczelnych to istnieją dwie metody. Pierwsza z użyciem wibratorów. Także takie ścianki można montować przy pomocy statycznego pogrążenia takiej ścianki. Zabezpieczenie wykopów hydrotechnicznych może również być wykonywane przy pomocy tak zwanych ścianek berlińskich. Zabezpieczenie tego typu zbudowane jest ze stalowych pionowych słupów. Montuje się je przy pomocy wbijania lub poprzez umieszczenie w wykonanym szybciej otworze wraz z mieszanką betonową. Poza wspomnianymi metalowymi słupami takie ścianki zabezpieczające składają się również z opinki drewnianej. Jednak, aby móc stosować ten rodzaj zabezpieczania wykopów wodna gruntowa musi być poniżej poziomu dna wykopu jak i nie mogą w sąsiedztwie znajdować się inne istniejące obiekty.

zabezpieczenie wykopówInnym sposobem na zabezpieczenie wykopów hydrotechnicznych są palisady wiercone. Można je podzielić na statyczne oraz na sieczne. Palisady statyczne montowane są tam, gdzie wymagana jest szczelność zabezpieczenia. Palisady są wykonywane najczęściej jako tradycyjne konstrukcje oporowe. Jednak również mogą to być jednocześnie fundamenty głębokie budynków czy ściany konstrukcyjne. Do tego czasem palisady stosuje się jako przyczółki ramowe lub przyczółki wolnostojące. Jeśli chodzi o palisady statyczne, to większość firm wykonuje się w technologii CFA. Są one zbudowane z pali, które są zbrojone. Palisady składają się z wielu takich pali, między którymi odległość wynosi od pięćdziesięciu do stu pięćdziesięciu milimetrów. Czasem jest wymagane wykonanie doszczelnienia palisady. W tym celu wykonuje się okładzinę betonową. Jeśli chodzi o palisady sieczne, to również mogą one zostać wykonane w technologii CFA. Jednak także w technologii CFA z rurą osłonową. W tym przypadku także pomiędzy palami znajdują się kolumny, zależnie od konstrukcji o różnej wytrzymałości.

Jak widać sposobów na zabezpieczanie wykopów jest wiele. W danym artykule przybliżyliśmy ich zaledwie kilka, lecz najbardziej popularne. Różne rodzaje ścian oporowych czy grodzicy podczas prac w wykopach jest bardzo ważne, bo nie tylko wpływa na czas realizacji inwestycji, ale także na bezpieczeństwo pracowników.