Rodzaje i zastosowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych

instalacje wod kan
13 maja, 2017

Rodzaje i zastosowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych

Instalacje wodne i kanalizacyjne to coś, co powinno zostać wykonane przez fachowców. W końcu to jedna z najważniejszych instalacji domowych, obok podłączenia prądu elektrycznego i przyłącza gazowego. Bez wody nie moglibyśmy przygotowywać posiłków, myć się, czy korzystać z toalety. Dlatego też tak ważne jest, by zadbać o właściwe wykonanie instalacji.

Dzisiejsze instalacje wodno-kanalizacyjne

instalacje wod kanJest kilka rodzajów rur stosowanych w domach. Dawniej wykorzystywane były rury stalowe. Ich łączenie było bardzo skomplikowane, ponieważ rury ciężko było dociąć, potem zakładało się kształtowniki, a całość i jak była zabezpieczana poprzez pasty i masy. Wykonanie takiej instalacji stalowej było pracochłonne i czasochłonne, a do tego stal z czasem korodowała, rury pękały, więc trzeba było wymieniać je na nowe. Stosowane były także rury miedziane jednak najczęściej stosuje się obecnie instalacje wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen czy pex. Są one o wiele tańsze, niż rury stalowe, łatwiejsze w montażu i demontażu. Łączy się je przy pomocy zgrzewarki. System rur wielowarstwowych pex można stosować nie tylko do przyłączy wodnych tradycyjnych, ale także do ogrzewania podłogowego. Rury muszą być położone tak, żeby woda mogła swobodnie przepływać.

instalacje wod kanSzczególnie przy odpływach ważne jest wykonanie spadków, bo inaczej woda będzie spływać wolniej, a zanieczyszczenia, takie jak resztki jedzenia będą się osadzać w zagłębieniach rur, co spowoduje zator. Zatkany zlew czy umywalka nie będzie mogła być użytkowana, a zator może usunąć jednie hydraulik posiadający specjalistyczny sprzęt. Wykonując instalację wodną trzeba także zadbać o instalację kanalizacyjną. Obie rzeczy muszą być wykonywane koło siebie, w końcu woda zawsze wypływa z jednej strony i musi gdzieś spływać. Na początku wykonuje się instalację i zakłada się zakrętki na rury, które zdejmuje się podczas przyłączania sprzętów kuchennych i łazienkowych (pralka, zmywarka), czy też przy białym montażu. Wszystkie instalacje wod kan muszą być sprawdzone. Po zakończonym montażu należy odkręcić zawór z wodą i sprawdzić, czy woda dobrze leci i spływa do kanalizacji. Ważne jest przede wszystkim sprawdzenie szczelności instalacji i ciśnienia w rurach.

Z pewnością każdy hydraulik będzie wiedział co robić i zadba nie tylko o dobre zaplanowanie rozmieszczenia podłączeń wodnych i kanalizacyjnych, ale również wszystko prawidłowo wykona i sprawdzi, więc będziemy zadowoleni z wykonanej przez niego pracy. Warto jest skorzystać z opcji wiodącej na rynku firmy hydraulicznej.