Przed montażem profili okapowych

balustrady tarasowe
9 października, 2017

Przed montażem profili okapowych

Balkony są nieustannie narażone na negatywne działanie czynników atmosferycznych – jeżeli zdecydowaliśmy się więc na ułożenie płytek, mogłoby się wydawać, że musimy liczyć się z tym, że z biegiem czasu zaczną one niszczeć.

O czym pamiętać, przed montażem profili?

balkonNa szczęście takiego niszczenia można uniknąć, stosując odpowiednie zabezpieczenia, jak na przykład stalowe profile okapowe na balkon. Ich podstawową właściwością jest odprowadzanie wody z posadzki – profile są naprawdę skuteczne pod tym względem. Dzięki temu woda nie będzie stać na kafelkach, nie pojawią się więc wykwity i inne nieestetycznie wyglądające plamy. Same profile są też odporne na korozję, dlatego nie musimy martwić się o ich wygląd z upływem lat eksploatacji. Choć niektórzy mogliby się więc martwić, że stalowe profile wpłyną negatywnie na wygląd balkonu, jak widać, nie jest to możliwe, wręcz przeciwnie, profile mogą stanowić element aranżacji balkonu. Decydując się na profile balkonowe, musimy przed przystąpieniem do montażu, w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Profile mogą być montowane jedynie na podkładach cementowych lub na powierzchniach, które odznaczają się dużą sztywnością i nośnością. Podłoże powinno być równe – jeżeli nie jest, należy zastosować masę wyrównującą.

balkonPonadto konieczne są prawidłowo wykonane dylatacje, a powierzchnia musi być całkowicie czysta – trzeba pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń przed przystąpieniem do montażu. Istotną kwestią jest też to, że wzdłuż krawędzi balkonu podłoże musi posiadać uskok – dzięki temu po zamontowaniu profilu, będzie on znajdował się na równi z płaszczyzną podkładu, co zapewni prawidłowy efekt estetyczny. Wielu producentów profili okapowych posiada w swojej ofercie także szablony montażowe, dzięki którym można wykonać takie miejscowe obniżenia podłoża. Jeżeli dopiero wykonujemy podkład cementowy, wówczas wystarczy wtopić szablon montażowy przed rozpoczęciem wiązania się zaprawy. W przypadku, gdy decydujemy się na montaż profili na gotowym już podłożu, musimy przyłożyć szablon do powierzchni, a następnie wyrównać podkład cementowy do jego wysokości. Jest to etap, którego nie można pominąć, mimo że wymaga dodatkowej pracy. Dopiero po przygotowaniu podłoża możemy rozpocząć montaż profili. Do prawidłowego montażu będziemy potrzebowali kilka narzędzi.

Przede wszystkim będzie to nóż do cięcia lub piła ręczna, miara, mieszarka, paca stalowa i szczotka malarska. Szczegółowy instruktaż pozwalający na samodzielnie przeprowadzenie montażu dostępny jest u producentów stalowych profili balkonowych.