Projekty infrastruktury miejskiej

Konsultacje projektowe
27 czerwca, 2022

Projekty infrastruktury miejskiej

Praca architekta jest kojarzona przede wszystkim z wykonywaniem projektów domów, wnętrz, czy ogrodów. Oczywiście budynki mieszkalne czy tereny zielone powinny być dobrze zaplanowane, tak by spełniały oczekiwania inwestorów. Również sklepy, biurowce, czy obiekty medyczne nie mogą być zaprojektowanie byle jak – wtedy pracownicy, klienci, czy pacjenci mieliby problem z poruszaniem się po nieruchomości.

Zabudowania okiem architekta

biuro architektaNie każdy jednak myśli o tym, że również za infrastrukturę miejską ktoś musi odpowiadać. Zbadać teren czy wytyczyć miejsce pod inwestycję może geodeta, czy geolog. Miasto jako inwestor przygotuje główne założenia inwestycji, wyznaczy środki na ten cel, jak i wybierze w ramach przetargu wykonawcę. To jednak biuro projektowe (rzadziej jeden projektant) będzie odpowiedzialne za to, jak całośc będzie się prezentować. Zwykle jedno biuro zgłasza jeden projekt, a miasto wybiera najkorzystniejszą ofertę – także pod względem kosztów wykonania. Co jest najważniejsze przy takich projektach? Jak wyglądają najlepsze projekty wjazdów, ścieżek rowerowych, czy dróg? Na pewno architekt musi wpasować swoją koncepcję w już zagospodarowany teren. Rzadko kiedy tworzy się infrastrukturę od zera, na terenie, na którym nie ma jeszcze żadnych ścieżek, czy budowli.

Konsultacje projektoweProjekt powinien zatem uwzględniać to, że autostrady i drogi szybkiego ruchu nie mogą znajdować się zbyt blisko zabudowy mieszkalnej, a w centrum miasta warto obok chodnika zaplanować budowę ścieżki rowerowej. Kolejna kwestia to położenie miasta względem innych miejscowości, jezior, gór czy terenów zielonych. Do często uczęszczanych miejsc powinno się zrobić więcej zjazdów – nie może być tak, że żeby dojechać z punktu A do punktu B trzeba objechać całe miasto naokoło. Również z szacunkiem trzeba podejść do terenów zielonych – nie tworzyć dróg przecinających na pół las, czy biegnące tuż przy jeziorze. Może to szkodzić lokalnej faunie i florze, a w dodatku przedłoży inwestycję – np. tereny podmokłe trzeba osuszyć i wykonać lepsze fundamenty. Projekty miejskie mogą także obejmować skwery, place zabawy, parki, czy parkingi wielopoziomowe.

Reasumując, bardzo dobry architekt specjalizujący się w planowaniu miejskiej architektury musi brać pod uwagę ukształtowanie terenu, popularne trasy kierowców, istniejące zabudowania czy obecność okolicznych terenów zielonych. Dobry projekt zostanie doceniony nie tylko przez władze miasta (czyli przez inwestora), ale także przez samych mieszkańców, którzy na co dzień będą poruszali się po mieście.