Projektowanie ogrodów – o czym trzeba pamiętać?

projektowanie ogrodów
9 września, 2016

Projektowanie ogrodów – o czym trzeba pamiętać?

Nie bez powodu na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalizujących się w architekturze krajobrazu. Projektowanie terenów zielonych nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Każdy może oczywiście posadzić kilka drzewek na swojej działce bez pomyślunku, czy postawić na niej altankę bez przemyślenia sprawy, jednak prawdziwie zachwycające ogrody wychodzą jedynie spod ręki profesjonalistów.

Projektowanie ogrodów w Poznaniu to nie tylko rośliny

projektowanie ogrodówWarto zatem pomyśleć nad tym o czym nie wolno zapominać jeśli w grę wchodzi projektowanie ogrodów poznań. Przede wszystkim fachowiec z dziedziny ogrodnictwa musi dokładnie zbadać teren na którym będzie pracował. Chodzi to nie tylko o dokładne pomiary odległości, ale również o badanie ziemi ( od jej składu zależy jakie rośliny mogą na niej rosnąć, chodzi przede wszystkim o wrażliwe na takie zmienne rośliny na przykład krzewy róży), terenów dookoła ( na przykład za ogrodzeniem znajduje się las z dziko rosnącymi chwastami, które mogą przechodzić na działkę klienta), czy też tego jak długo słońce oświetla poszczególne tereny działki. Takie wstępne badanie pomoże architektowi krajobrazu wybrać najlepsze rozwiązanie w kwestii rozmieszczenia roślin i małej architektury ogrodowej.

zakładanie ogrodówZakładanie ogrodów powinno uwzględniać przede wszystkim zdanie klienta i jego nastawienie co do zajmowania się ogrodem. Nie każdy marzy o tym, by spędzać przy roślinach każdy weekend, wiele osób chce się jak najmniej przy takim ogrodzie napracować. Wolą oni cieszyć się widokiem kwiatów, niż ich przesadzaniem. Dlatego też nowoczesne ogrody stawiają na minimalizm. Możemy w nich zobaczyć wiele terenów pokrytych trawnikiem, jest też wiele drzew i krzewów, często artystycznie przycinanych. Mało jest natomiast kwiatów i roślin kłopotliwych w utrzymaniu, o które trzeba bardzo dbać, na przykład róża. Ma to swoje wady, ogród nie będzie taki kolorowy, jednak dzięki takim rozwiązaniom właściciel ogrodu nie będzie musiał się martwić jego pielęgnacją i utrzymaniem. Przy projektowaniu ogrodów i wyborze roślin musimy się jednak zdawać również na radę ekspertów. Na początki nasza działka może wyglądać nieco pusto i smutno, kiedy rośliny będą małe. Nie można jednak sadzić zbyt dużej ilości roślin, ponieważ z czasem będą się one rozrastać i niezbędne będzie ich ostre przycinanie czy przesadzanie.

Podsumowując, jeśli chodzi o projektowanie i zakładanie ogrodów na terenie Poznania to przede wszystkim powinniśmy się skupić na dobrym zbadaniu i przygotowaniu terenu, a następnie o dobrym rozmieszczeniu elementów ogrodowych, nie tylko roślin.