Podstawowe wyposażenie placu zabaw

11 września, 2017

Podstawowe wyposażenie placu zabaw

Po szkole i po odrobieniu lekcji, dzieci mają czas dla siebie, który zazwyczaj wykorzystują na zabawę z przyjaciółmi. Choć w dzisiejszych czasach komputery i tablety zaczynają coraz częściej przykuwać ich uwagę, wciąż wiele dzieci przedkłada realny kontakt z rówieśnikami ponad gry online.

Place zabaw powinny być kolorowe

drewniane place zabawTo dla tych dzieci budowane są kolorowe drewniane place zabaw, które pozwalają im na radosne spędzanie wolnego czasu. Taki plac powinien znaleźć się na każdym osiedlu, aby zachęcać dzieci do zabaw na świeżym powietrzu. Najlepiej, jeżeli zestawy zabawowe pochodzą od sprawdzonego producenta – wówczas mamy pewność, że drewno, które zostało użyte do ich budowy, zostało odpowiednio zaimpregnowane, co zwiększa jego żywotność – dzięki temu czynniki atmosferyczne nie będą oddziaływały negatywnie na elementy placu zabaw. Podstawową częścią każdego placu zabaw jest oczywiście piaskownica – bardzo dobrze prezentują się piaskownice wykonane z naturalnych belek lub z palisady – mogą być one wyposażone też w siedziska drewniane lub wykonane ze sklejki. Ciekawą opcją jest też piaskownica z domkiem, który z pewnością wzbudzi zainteresowanie najmłodszych.

kolorowe place zabawDużo emocji dostarczą dzieciom także zjeżdżalnie – rodzice powinni pamiętać jednak o tym, żeby sprawować nadzór nad kilkuletnimi pociechami, które chcą skorzystać z wyjątkowo wysokich zjeżdżalni. Zamiast klasycznej zjeżdżalni, możemy zdecydować się na połączenie jej z wieżyczką oraz drewnianym podestem wejściowym. Dopasowanie do tego zestawu drabinki i kratownicy pozwoli dzieciom na zabawy sprawnościowe, które będą kończyć się nagrodą – zjazdem ze zjeżdżalni. Bardziej rozbudowane zestawy posiadają nawet kilka zadaszonych wież, ścianki wspinaczkowe, ścianki linowe, rury strażackie czy drabinki do zwisu na rękach. Nietypową propozycją jest drewniany pociąg, który pozwoli dzieciom na zabawy w konduktora czy w prowadzenie wycieczki. Zakryte wagoniki będą też dobrą ochroną przed deszczem, jeżeli opady pojawią się w najlepszym momencie zabawy. Dzięki ławeczkom w wagonikach dzieci zmęczone zabawą w ganianego, będą mogły nabrać sił.

Na placach zabaw nie powinno zabraknąć też miejsc dla rodziców – z tego względu producenci zestawów zabawowych oferują też drewniane ławki – z oparciami lub bez, a także ławo-stoły, z których rodzice mogą obserwować swoje pociechy. Plac zabaw powinien posiadać także ogrodzenie, które będzie zabezpieczało przed zwierzętami – w takiej roli dobrze sprawdzi się drewniany płotek. Wśród podstawowego wyposażenia należy wymienić również kosz na śmieci.