Podkłady pod panele drewniane – który wybrać?

podkład pod panele
10 listopada, 2020

Podkłady pod panele drewniane – który wybrać?

Panele to popularny wybór, gdy planuje się remont. Są one znacznie tańsze od parkietu, a przy tym prostsze w założeniu. Panele można bezproblemowo założyć samodzielnie, bez potrzeby zatrudniania ekipy remontowej. Chociaż często mówi się o tym, że są one mniej wytrzymałe od parkietu, umiejętne założenie takiej podłogi sprawi, że może nam ona służyć przez wiele lat.

Cienki wygłuszający podkład

podkład pod panele Wyróżnia się wiele rodzajów paneli. W marketach budowlanych najczęściej znaleźć można panele laminowane. Bazują one najczęściej na płycie HDF – materiału wykonanego z włókien drzewnych. Panele laminowane są poddawane skomplikowanej obróbce, przez które często tracą teksturę i wygląd drewna. Jeżeli ktoś poszukuje posadzki, która łączy naturalny wygląd parkietu i łatwość montażu paneli, warto zainteresować się panelami drewnianymi. Czym różnią się od tych laminowanych? Przede wszystkim – budulcem. Jak nazwa wskazuje, panele drewniane zbudowane są już z prawdziwego drewna, które zazwyczaj pozyskiwane jest z drzew liściastych. Ich największą zaletą jest wytrzymałość na pęknięcia i zarysowania.

podkład pod panele Aby mogły one długo służyć w domostwie, konieczne jest położenie ich na odpowiednim podkładzie. Nie można o nim zapomnieć, jeżeli wybór padł na panele drewniane. Dzięki odpowiedniemu podkładowi, nie będą one przesuwać się po podłożu, co może zdarzyć się po zalaniu ich wodą np. podczas mycia lub rozlaniu napoju. Wybór odpowiedniego podkładu wymaga skontrolowania stanu podłogi. Należy przyjrzeć się, czy znajdują się na niej jakieś nierówności. Podkład pod panele drewniane na nową posadzkę nie powinien być zbyt gruby, zwłaszcza, jeżeli jest ona ogrzewana. Warto przyjrzeć się podkładom wykonanym z materiałów poliuretanowo-mineralnych – ich największymi zaletami są wytrzymałość i skuteczne tłumienie dźwięków. Śmiało można zastosować je przy pomieszczeniach, z których korzysta się najczęściej, takich jak kuchnia lub salon. Jeżeli panele mają być montowane na podłodze zużytej, o nierównej fakturze, warto wybrać podkład z polistyrenu ekstrudowanego. Jest on znacznie grubszy, dzięki czemu tworzy równą powierzchnię nawet na bardzo zużytej posadzce. Zapobiega on także dostawaniu się w uszkodzenia podłogi powietrza, które mogłoby osłabić moc kleju.

Panele drewniane to świetny wybór dla osób, które lubią przeprowadzać remont samodzielnie, a zawsze marzyły o podłodze wykonanej z parkietu. Są one porównywalnie wytrzymałe i zachowują naturalny efekt prawdziwego drewna. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego podkładu, dzięki któremu panele drewniane będą służyły na długo.