Ogrzewanie na podczerwień a hodowla roślin

panele grzewcze
11 lipca, 2017

Ogrzewanie na podczerwień a hodowla roślin

Hodowanie rośli nie jest zajęciem łatwym, szczególnie jeśli mówimy o roślinach z egzotycznych zakątków świata. Wymagają one nie tylko doskonałej znajomości ich budowy, rozmnażania i hodowli, ale również stworzenia im komfortowych warunków do wzrostu i kwitnienia.

Panele grzewcze są innowacyjne

panele grzewczeW Polsce okres ciepły, sprzyjający roślinom, przypada na zaledwie kilka miesięcy w roku. W dodatku często zdarzają się obfite deszcze, które nie sprzyjają roślinom pustynnym, takim jak kaktusy i sukulenty. Zatem jedynym rozwiązaniem jeśli chodzi o hodowlę takich roślin stają się szklarnie. W niej można wytworzyć warunki idealne do wzrostu nawet dla roślin z kręgu równikowego, czyli gorącego i wilgotnego. Szczelna konstrukcja szklarni, z mocnego szkła, które nie będzie pękało, musi być dobrze ogrzana. Najlepiej sprawdzą się tutaj panele grzewcze na podczerwień. To innowacyjne i nowoczesne rozwiązanie. Panele grzewcze mogą mieć różne wymiary, od dużych kasetonowych paneli, po małe nagrzewnice. Dzięki temu można dla nich łatwo znaleźć miejsce, nawet wśród wielu roślin. W dodatku panele grzewcze na podczerwień mogą być przymocowane do dowolnej powierzchni, od ścian do sufitu.

panele grzewczeStosowane są także nagrzewane stoliki, czy małe nagrzewnice montowane na słupkach. Ogrzewanie na podczerwień nie ma efektów ubocznych, jest przyjazne dla środowiska naturalnego, a skutecznie nagrzewa każdą szklarnię. W dodatku przy podczerwieni nie mamy strat ciepła, co z jednej strony zmniejsza koszty ogrzania szklarni, a z drugiej mamy zapewnioną stałą, korzystną dla roślin, temperaturę. Istnieje możliwość ustawienia temperatury grzejników, dzięki czemu będzie ona dobrana pod konkretne gatunki roślin. Warto wspomnieć, że taki rodzaj ogrzewania nadaje się także do hodowli eksperymentalnych, ogrodów botanicznych, czy przy młodych sadzonkach roślin. Panele grzewcze na podczerwień nie powodują także ruchu powietrza, ani nie posiadają nadmuchu. Nie trzeba się zatem obawiać, że rośliny znajdujące się blisko paneli grzewczych będą przesuszone na skutek powiewu gorącego powietrza. To wydajny rodzaj ogrzewania, który może działać stale, bezawaryjnie i nie generując dużych kosztów (poza samym zakupem paneli grzewczych). Będzie działał tak samo dobrze w lecie, jak i w zimie, bez względu na to na jakiej płaszczyźnie zostanie zamontowany.

Zdecydowanie nie ma lepszego rozwiązania dla hodowli roślin szklarniowych, niż ogrzewanie podczerwieni, jeśli zależy nam na profesjonalizmie oraz na braku strat roślin ze względu na niekorzystne warunki cieplne.