Od czego zależy cena działki budowlanej?

cena działki
28 kwietnia, 2022

Od czego zależy cena działki budowlanej?

Wiele osób marzy o swoim własnym domu, choć realizacja tego marzenia nie jest łatwa. Rosnące wymagania banków w kontekście kredytów hipotecznych, wysokie raty, czy inflacja sprawiają, że w domowym budżecie zostaje coraz mniej funduszy. Rosną ceny materiałów budowlanych, jak i usług w tym zakresie. Jednak przeszkodą może być też coś jeszcze, a mianowicie znalezienie odpowiedniej działki budowlanej.

W kwestii działki ważnych jest kilka kwestii

dom i działkaPierwsza z nich to jej położenie. Działki budowlane w Krakowie będą zawsze droższe, od tych położonych z dala od dużych ośrodków miejskich. Na wsiach metr kwadratowy działki można kupić za nawet dziesięć złotych. Z kolei w dużych miastach, takich jak Kraków, za działki daje się nawet miliony. Im bliżej centrum, ważnych punktów, firm, tym cena będzie wyższa. Działki budowlane są też droższe niż np. działki rolne. Druga kwestia to media. W miastach działka będzie mieć doprowadzoną wodę, gaz, prąd, czasem nawet światłowód internetowy. Z kolei działki wiejskie tego nie mają. Inwestor musi sam wystosować pismo o chęci wykonania przyłącza, a później czekać na fachowców. Ostatnimi czasu trwa to nawet wiele miesięcy, co przedłuża inwestycję. Trzecia kwestia to ukształtowanie i jakość działki. Teren stabilny, z ubitą ziemią, która nie wymaga równania będzie sporo kosztował. Na nim można niemalże od razu zacząć kopać fundamenty.

cena działkiGorzej sprawa wygląda wtedy kiedy działka jest nierówna np. są na niej pagórki. Dużą przeszkodą są działki na terenach podmokłych – tu trzeba najpierw osuszyć grunt, a potem jeszcze dodatkowo zabezpieczyć i wzmocnić fundamenty. Również gleby piaszczyste nie są najlepsze do budowy domów. Są zbyt suche, sypkie, mało stabilne. Na nie nawieźć trzeba czarnej ziemi i całość wyrównać. Czwarta cena to ogrodzenie działki. Wydaje się to być banalne, ale ma duży wpływ na cenę działki. Widać wtedy jak duży jest oferowany teren, jest on także zabezpieczony – osoby niepowołane na niego nie wejdą. Wielu sprzedawców stawia nawet tanie ogrodzenie z siatki, byleby tylko ogrodzić działkę. Warto wspomnieć też o tym, że działki ze słupami energetycznymi lub telefonicznymi są tańsze od innych, również te gęsto porośnięte drzewami np. działki leśne, można nabyć w korzystnej cenie.

Jak widać jest wiele czynników wpływających na cenę działki budowlanej. Jej położenie, ukształtowanie terenu, doprowadzone media, czy jakość gruntu muszą zostać sprawdzone przez potencjalnego kupującego. Nigdy nie należy kupować działki w ciemno, bez sprawdzenia jej.