Woda w ogrodzie – oczko wodne cz. 3: rośliny

13 października, 2015

Woda w ogrodzie – oczko wodne cz. 3: rośliny

żaba w oczku wodnym     Rośliny w oczku wodnym i dookoła niego mają funkcje nie tylko estetyczne. Poza ładnym wyglądem i maskowaniem brzegów czy nierówności służą również samemu oczku i jego mieszkańcom.

Rośliny sprzyjają utrzymywaniu równowagi biologicznej. Natleniają wodę, chronią ją przed nadmiarem słońca, a więc woda nie nagrzewa się zbyt mocno, dają również schronienie zwierzętom.

wiewiórka przy oczku wodnymWybierając rośliny warto zdecydować się na kilka gatunków, które pomogą w stworzeniu ładnej, bogatej kompozycji. Należy pamiętać, że 1/3 tafli wody powinna pozostać odsłonięta, więc roślin nie może być zbyt dużo ani nie mogą za mocno się rozrastać. Przed tym ostatnim problemem uchroni sadzenie ich w specjalnych koszach oraz regularna pielęgnacja. Do ustawienia koszy służą przygotowane w czasie budowy półki – rośliny mają różne wymagania co do głębokości, na której można kwiat lotosuje sadzić. Należy z tym poczekać do około dwóch tygodni od założenia oczka, aż warunki w nim panujące się ustabilizują.

Do sadzenia roślin wystarczy zwykła ziemia do kwiatów, ale wystarczy także mieszanka piasku, gliny i kompostu w proporcjach 1:1:1. Do sadzenia potrzebne są ażurowe kosze z podstawkami, które zapobiegną wypłukiwaniu ziemi. Najpierw sadzić należy rośliny wodne, później dekoracyjne, a na samym końcu uzupełniające. Rośliny pływające po prostu wrzuca się do wody.

water-945353_640lotus-238452_640oczko wodnewater-lily-140727_640

W kolejnym wpisie wymienię konkretne gatunki, które można sadzić w oczku wodnym i jego okolicach.