Woda w ogrodzie – oczko wodne cz. 2

9 października, 2015

Woda w ogrodzie – oczko wodne cz. 2

Budowę oczka wodnego należy rozpocząć od wyznaczenia jego obrysu. Pomocna w tym będzie lina lub wąż ogrodowy. Następnie można zrobić wykop: w najgłębszym miejscu powinien mieć 100 cm (oczko powinno być głębsze, jeśli chcemy zimować w nim ryby). Na głębokości 30 i 60 cm powinny znajdować się półki, na których później znajdzie się roślinność. Krawędzie powinny opadać możliwie łagodnie, aby ziemia nie osuwała się pod naporem wody.

oczko wodneDno i brzegi powinny zostać oczyszczone z kamieni i korzeni, które mogłyby uszkodzić folię. Następnie należy ułożyć warstwę piasku grubości 10-15 cm, która zapobiegnie uszkodzeniom folii. Można skorzystać również z wełny mineralnej, która lepiej niż piasek będzie trzymać się brzegów i powstrzyma zwierzęta, np. krety, przed zniszczeniem folii.

Ilość potrzebnej folii można obliczyć sumując szerokość i podwójną głębokość wykopu i dodając po pół metra z każdej strony na brzeg. Folię warto rozłożyć na jakiś czas na słońcu – nagrzana lepiej będzie się układać. Do rozkładania folii dobrze mieć pomoc, ponieważ duża jej ilość będzie bardzo ciężka. Przed wlaniem wody należy dobrze rozprostować wszelkie fałdy i zagięcia, a do dociśnięcia folii do dna wykorzystać odpowiednio duże kamienie. Warto zainwestować w grubą folię dobrej jakości, ponieważ zakup tańszej to pozorna oszczędność, gdyż taka folia może nie przetrwać nawet kilku sezonów.

Brzeg folii powinien zostać dobrze zamaskowany: żwirem, trawą, kamieniami na warstwie cementowej. Brzeg powinien być tak uformowany, aby wyglądał naturalnie i umożliwiał łatwy dostęp do wody nie tylko ludziom, ale również zwierzętom i pozwalał łatwo z niej wyjść.

Ziemię z wykopu można wykorzystać do uformowania kaskady, którą należy wyłożyć wełną mineralną i folią. Potrzebny będzie też duży kamień, na którym woda będzie mogła się rozpryskiwać, posłuży też do ustabilizowania całości. Kaskadę buduje się z kamieni lub łupków połączonych zaprawą betonową od tyłu, aby z przodu nie była widoczna. Za kamieniami powinien znaleźć się przewód zasilający kaskadę.

Na dnie oczka powinna znaleźć się pompa. Wszelkie przewody – wodne i elektryczne – można zamaskować wśród fałd folii, a następnie warstwą ziemi i żwiru. Przy brzegu powinien znaleźć się filtr, którego przewody można ukryć np. pod żwirem. Pozwoli to na późniejszy łatwy dostęp do niego.

W kolejnym wpisie opowiem o wyborze i sadzeniu roślin wodnych i dookoła oczka.