Woda w ogrodzie – oczko wodne cz. 1

8 października, 2015

Woda w ogrodzie – oczko wodne cz. 1

ptak przy oczku wodnym Zanim przystąpi się do budowy oczka wodnego, należy, zgodnie z prawem budowlanym, zgłosić to 30 dni wcześniej właściwemu organowi. Oczka wodne i baseny o powierzchni do 30 m² nie wymagają pozwolenia na budowę, ale muszą zostać zgłoszone, aby nie zostały uznane za samowolę budowlaną. W takim przypadku możemy otrzymać nakaz jego rozebrania lub uiszczenia opłaty legalizacyjnej – 2500 zł.

Wybierając wielkość oczka i rodzaj techniki w jakiej zostanie wykonane należy wciąć pod uwagę ilość miejsca, możliwe położenie i przeznaczenie oczka oraz czynniki, które będą na nie miały wpływ.

  • Oczko nie powinno znajdować się w mocno nasłonecznionym miejscu, aby woda zbyt mocno się nie nagrzewała. Kilka godzin bezpośredniego światła dziennie wystarczy.
  • Umiejscowienie bezpośrednio pod drzewami lub w ich pobliżu sprawi, że jesienią dno zaścielą gnijące liście. Na oczko należy znaleźć odpowiednio osłonięte miejsce i regularnie je czyścić.
  • Oczko wymaga instalacji elektrycznej: do pompy, oświetlenia, kaskady czy fontanny, dlatego najlepiej umiejscowić je blisko domu, aby nie było problemu z podłączeniem instalacji.
  • Gotowe formy na oczko wodne są zwykle zbyt małe, aby oczko można było zarybiać. Jeśli zależy nam na rybach i bogactwie roślin lepiej pomyśleć o oczku z innego materiału.
  • Jeśli oczko ma być stawem kąpielowym lub zwierzęta, np. psy będą do niego wchodzić, należy wybrać odpowiednio wytrzymały materiał na podłoże – folia może zostać uszkodzona i rozerwana.
  • Oczko można zbudować samemu, jednak np. wykonanie go z siatkobetonu będzie trudne dla amatora. W tej sytuacji lepiej poprosić o pomoc fachowca.
  • Duże oczko wymaga mniej pracy po zbudowaniu, ponieważ większa ilość wody sprzyja naturalnemu utrzymywaniu równowagi biologicznej.

małe oczko wodneNajprostsze do wykonania są oczka z gotowej formy. Następne miejsca zajmują oczka z folii PCW i membrany EPDM, wytrzymalszej niż folia. Folie mogą wyglądać naturalnie jeśli mają nadruk kamyków lub pokryte są warstwą żwirku. Istnieją też folie chropowate, które sprzyjają osiedlaniu się na nich mikroorganizmów, dzięki czemu oczko będzie posiadało lepszą równowagę biologiczną. Siatkobeton pozwala na ogromną różnorodność formy, jest przy tym odporny na pazury i zęby zwierząt czy przerastające korzenie roślin. Najtrwalsze, praktycznie niezniszczalne są oczka z mat bentonitowych. Są jednak drogie i wymagają zatrudnienia specjalistów.

W kolejnym wpisie opowiem o budowie oczka wodnego krok po kroku.