Naturalny dom z tradycyjnych materiałów

29 grudnia, 2015

Naturalny dom z tradycyjnych materiałów

Dom z gliny, słomy i kamieni w miejscowości Przełomka nad jeziorem Hańcza jest jednym z najczęściej opisywanych ekologicznych budynków w Polsce. Powstał w 2000 r., jego budowa trwała półtora miesiąca, a twórcą projektu była architekt Paulina Wojciechowska, na co dzień pracująca w Wielkiej Brytanii kuzynka państwa Mackiewiczów, do których należy dom.

Materiały do budowy pochodziły z okolicy: sprasowana w kostkę słoma od sąsiada, kamienie i glina z pola, a drewno z własnego kawałka lasu. W budowę zaangażowało się wielu studentów i wolontariuszy, z których większość sprowadziła Paulina Wojciechowska. Znalazły się wśród nich m. in. lady Flora z Wielkiej Brytanii i zambijska księżniczka Mukwar Ntalamo Patience Mususa – obie chętnie brały się za najcięższe prace.

Niewielki dom, bo o wymiarach zaledwie 5x7m, składa się z pokoju z kuchnią i łazienką na parterze i sypialni na piętrze. Ściany powstały z otynkowanej gliną słomy, a podłoga oryginalnie była glinianą polepą, która jednak musiała zostać wzmocniona kamiennymi płytami, bo zwierzęta gości rozdrapywały podłoże. Dom jest możliwie naturalny, jedynak posiada kanalizację, bieżącą wodę i instalację elektryczną. Do budowy użyto kilku współczesnych elementów, np. metalowej obręczy trzymającej ściany czy materiałów do zabezpieczenia rury pieca, aby nie spowodowała pożaru.

Jak każdy dom z gliny, chatka państwa Mackiewiczów latem utrzymuje przyjemny chłód, zimą dobrze akumuluje ciepło i izoluje od zimna, a do tego utrzymuje bardzo korzystny mikroklimat. Od samego początku domek był atrakcją turystyczną, aktywnie promującą budownictwo ekologiczne.

Szerzej można o nim poczytać tutaj oraz tutaj.

ekologia