Kiedy konieczne jest wzorcowanie mierników?

wzorcowanie mierników
9 maja, 2022

Kiedy konieczne jest wzorcowanie mierników?

Każdy miernik, zanim zostanie dopuszczony do użytku, musi przejść specjalną procedurę legalizacji, oraz kalibracji. Jest to komiczne przede wszystkim z tego względu, aby mieć pewność, że dany miernik spełnia wszystkie wymagania które są konieczne, aby sprawdził się w danej sytuacji. Zazwyczaj procedura kalibracji w tym kontekście, polega na wprowadzeniu w pamięć miernika tak zwanego wzorca miar – jest to wartość do której może się on odnosić, podczas ustalania wyników pomiarów.

Konieczność wzorcowania mierników

wzorcowanie miernikówW przypadku sprzętów, które są używane do celów profesjonalnych, procedura takiej właśnie kalibracji jest bezwzględnie wymagana. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu pomiarowego, używanego podczas realizacji inwestycji budowlanych, sprzętu pomiarowego, stanowiącego główne wyposażenie zakładów produkcyjnych, oraz sprzętu geodezyjnego. W każdych z tych przypadków, konieczne może się okazać tanie wzorcowanie urządzeń pomiarowych. Procedura ta, polega na wprowadzeniu do pamięci wewnętrznej miernika elektrycznego, wzorce miar. Jest to wartość liczbowa, do której odnoszą się wszystkie mierniki, które podlegały procedurze wzorcowania. Dzięki temu, dopiero po wykonaniu takiej kalibracji, można porównywać ze sobą wyniki pomiarowe poszczególnych mierników. Należy jednak pamiętać o tym, że wzorcowanie w niektórych przypadkach, trzeba powtarzać.

 

miernikiTutaj nie występuje żaden konkretny termin, który określałby, jak często procedura ta musiałaby być powtarzana. Po prostu, po pewnym czasie regularnego wykorzystywania danego miernika elektrycznego, na przykład termo higrometru, poprawność jego wskazań może zacząć odbiegać od normy. Wpływ na to będą miały przede wszystkim warunki, w których dany sprzęt może być stosowany. W zależności na przykład od wysokiej wilgotności, dużego poziomu zapylenia, czy panujących wysokich temperatur, procedurę wzorcowania należy powtarzać od roku do nawet dwóch lat. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przyrządów pomiarowych, wykorzystywanych w sposób ciągły, na przykład tych kontrolujących pracę instalacji produkcyjnych. W ich przypadku, wzorcować mierniki należy co okres 6 miesięcy, ze względu na trudne warunki, w których one pracują.

Od jakości zastosowanych mierników szczególnie gdy mowa o zastosowaniach profesjonalnych, może zależeć wiele kwestii. Dlatego tak ważne jest, by były one regularnie kalibrowane. Kalibracja, ma na celu przede wszystkim ustandaryzowanie systemów pomiarów oraz prezentacji wyników, tak by w jak najmniejszym stopniu odbiegały one od ogólnie przyjętej normy.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.cbidgp.pl!