Jaki sprzęt wykorzystywany jest w geodezji

Geodezja
15 marca, 2016

Jaki sprzęt wykorzystywany jest w geodezji

Każdy geodeta, aby jego pomiary były wykonane na jak najlepszym poziomie potrzebuje specjalistycznego sprzętu. Sprzęty takie mogą być tradycje lub te bardziej nowoczesne, przy których jest mniej pracy.

Kiedy geodezja wykorzystuje niwelator?

GeodezjaW Poznaniu jedna z firm oferująca usługi geodezyjny wykorzystuje chyba najbardziej znany sprzęt geodezyjny czyli niwelator. Jak sama nazwa wskazuje służy on do niwelowania terenu. Urządzenie te mierzy różnice wysokości. W starszych modelach niwelatora, aby go użyć należało go prawidłowo ustawić. Oś niwelatora musiała się znajdować w położeniu pionowej. Wykonuje się to przy pomocy libelli okrągłej. W tych starszych niwelatorach trzeba było ręcznie poziomować tą libellę niwelacyjną. W nowszych niwelatorach poziomowanie sprzętu wykonywane jest automatycznie. Możliwe jest to dzięki kompensatorowi. Geodeta w takim przypadku na pewno ma mniej pracy. Odczyty podczas mierzenia niwelatorem są dokonywane dzięki łatom geodezyjnym. Łaty te ustawiane są pionowo na punktach geodezja-poznań. Następnie są dokonywane odczyty, a w dalszej kolejności należy wykonać obliczenia, aby wyznaczyć różnice terenowe. Niwelatory geodezyjne można podzielić na kilka rodzajów. Najbardziej popularny jak i tradycyjny niwelator to niwelator libellowy. Do tego wyróżnia się także niwelatory automatyczne, laserowe lub niwelatory kodowe, czy inaczej cyfrowe. Niwelator jest zbudowany z wielu części. Najpierw można go podzielić na die czyli statyw – nogi niwelatora oraz urządzenie pomiarowe.

Urządzenie pomiarowe składa się z wielu mniejszych części, jak na przykład: luneta geodezyjna, libella geodezyjna, libella okrągła, śruba elewacyjna, spodarka, czy alidada.