Jaką stylową baterię umywalkową ścienną wybrać?

bateria umywalkowa ścienna retro
25 kwietnia, 2020

Jaką stylową baterię umywalkową ścienną wybrać?

Styl retro jest niezwykle popularny, co wyraża się w każdym, nawet najdrobniejszym detalu. Wśród tego rodzaju niewielkich elementów, które potrafią dopełnić wygląd łazienki czy kuchni, znajdują się baterie umywalkowe. Coraz więcej osób decyduje się na modele ścienne, które znakomicie wyglądają w pomieszczeniu w stylu art deco, industrialnych czy rustykalnych.

Złota bateria umywalkowa

bateria umywalkowa ścienna retroWśród różnic dotyczących poszczególnych modeli warto wyróżnić kolor, kształt oraz wykończenie. Ścienne baterie umywalkowe są wykonane przede wszystkim z mosiądzu – to wytrzymały materiał, który dodatkowo poddaje się chromowaniu, aby zapobiec powstaniu korozji na powierzchni. Różnica dotyczy jednak barwy. Do wnętrz klasycznych czy art deco wspaniale nada się stylowa bateria umywalkowa ścienna retro o barwie złotej. Tego rodzaju dekoracja w domu klasycznym stanowi ciekawy dodatek, który wyróżnia się na tle bieli, brązu czy beżu. Jeśli zaś chodzi o styl art deco – złocone ozdoby w stylu baterii umywalkowych są nieodłącznym elementem, który dopełnia cały projekt.

bateria umywalkowa ścienna retroBarwa czarna doskonale nada się do rustykalnego lub industrialnego wnętrza, wkomponowując się w surową aranżację. Spod ciemnego lakieru często prześwitują kwieciste zdobienia, które – ułożone w najróżniejsze wzory – znakomicie sprawdzą się we wnętrzu w stylu wiejskiego domku, w którym nie może zabraknąć dekoracji nawiązujących do przyrody. Dozowanie wody, która płynie przez ścienną baterię umywalkową, najczęściej odbywa się z wykorzystaniem dwóch pokręteł – ich umieszczenie po obu bokach baterii to zabieg głównie dekoracyjny, a nie funkcjonalny. Stylowe baterie umywalkowe retro wyróżnia wygięta wylewka, która nie zawsze musi być położona blisko pokręteł. W przypadku niektórych modeli, elementy te występują na ścianie niejako osobno – konstrukcja jest połączona pod ścianą. Istotna jest średnica baterii, która rzutuje na grubość strumienia wody. Oprócz aspektów typowo dekoracyjnych, warto więc zwrócić uwagę na opis techniczny, wśród którego odnaleźć można informację dotyczącą wężyka czy długości wylewki. Mosiężne baterie umywalkowe różnią się kolorem, który należy dobrać do całości aranżacji.

Kolorystyka poszczególnych modeli sprawdza się w wielu stylach retro, m.in. industrialnym czy art deco. Ważne są dodatkowe zdobienia, które prześwitują spod lakieru, bądź też są wypukłe. Innym rodzajem dekoracji są ceramiczne elementy nałożone na wylewkę lub pokrętła. Elementy, na które składa się bateria, nie muszę się ze sobą stykać przed ścianą – mogą też łączyć się pod nią.