Jak zbudowana jest studnia głębinowa?

3 czerwca, 2022

Jak zbudowana jest studnia głębinowa?

Od pewnego czasu widać stale rosnąca popularność studni głębinowych. Rozwiązanie to jest szczególnie cenione przez wszystkie te osoby, które z różnych względów, nie mogą być podłączone do miejskiej sieci wodociągowej, bądź też kanalizacyjnej. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób taka studnia powinna być zbudowana.

Budowa studni głębinowej

Typowa studnia głębinowa jest budowana głównie na skutek odwiertu, na określona głębokość co powoduje uzyskanie dostępu do znajdujących się głęboko pod ziemią zasobów wód głębinowych. Po wykonaniu odwiertu bardzo ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Coraz rzadziej stosowanym w przypadku takich studni zabezpieczeniem są kręgi betonowe. Wynika to przede wszystkim z większej problematyki takiego zabezpieczenia, biorąc pod uwagę, że studnie mogą sięgać nawet na głębokość kilkudziesięciu metrów. Dodatkowo, kręgi betonowe nie zapewniają odpowiedniej ochrony zasobom wody, czym może się pochwalić niemal każda studnia głębinowa – jasło jest miastem, gdzie firm budujących takie właśnie studnie jest zdecydowanie najwięcej. Dlatego też, do osłony otworu studni głębinowej, wykorzystywana jest najczęściej długa rura, która osłonięta jest dodatkowo betonową obudową, bądź taką wykonaną z tworzyw sztucznych, takich jak PCV. Zdecydowanie najgłębiej w warstwie wodonośnej znajduje się zazwyczaj rura filtracyjna, wokół której tworzona jest specjalna obsypka ze żwiru. Na poziome gleby zazwyczaj znajduje się zaś pompa głębinowa, istotna, aby możliwe było szybkie i bezproblemowe czerpanie z takiej studni wody. Pompa, jest połączona z rurą stalową, która z koeli pełni funkcję przewodu wodnego.

Na poziomie gruntu umieszcza się również odpowiednią głowicę studzienną, oraz zawór wodny. Pod samą powierzchnią gruntu znajduje się zazwyczaj cała instalacja, która doprowadza czerpaną wodę do danego obiektu. Średnica wykorzystywanej do stworzenia obudowy studni rury wynosi od 10 do 15 cm. Oczywiście, studnie głębinowe mogą wymagać załatwienia odpowiednich pozwoleń na jej budowę. Dlatego też najlepiej znaleźć firmę, która specjalizuje się w ich budowie i może pomóc w załatwieniu wszelkich formalności. Studnie głębinowe w dalszym ciągu pozostają jednym z najpopularniejszych ich typów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tego rodzaju studnie są gwarantem uzyskiwania dostępu do tych wyższych jakościowo wód. Należy jednak pamiętać o tym, że, aby tak było, studnia ta musi zostać skonstruowana, zgodnie z zachowaniem pewnych, ściśle określonych zasad. Kluczowe jest użycie do jej stworzenia, najlepszych jakościowo elementów.