Jak zbudować i wyposażyć domek letniskowy?

aranżacje ogrodów
1 grudnia, 2017

Jak zbudować i wyposażyć domek letniskowy?

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domku letniskowego nad morzem, jeziorem czy w górach. Dzięki niemu można odpoczywać w komfortowych warunkach, nie trzeba co roku szukać hotelu w dobrej cenie. Jednorazowo budowa takiego domku może nie będzie tania, ale jeśli ktoś często zamierza z niego korzystać, czy też udostępniać go znajomym lub wynajmować, to koszty będą niższe niż gdyby stale zatrzymywał się w hotelach.

Wyposażenie domku letniskowego

dom drewnianyJednak jaki domek wybrać? Jak go zbudować i wyposażyć? Jednym z ciekawszych rozwiązań są domy drewniane letniskowe polecane w Mazowieckim. Domy drewniane budowane są szybciej i niższym kosztem niż domy murowane. Dodatkowo jeśli będą dobrze zabezpieczone to nie będą szybko niszczeć, nawet w niesprzyjającym klimacie. Dom drewniany ponadto ma doskonałą izolację cieplną. Drewno jest bardziej odporne na zmiany temperatur. Zapewnia we wnętrzu budynku przyjemną temperaturę oraz mikroklimat. Ponadto, domy z drewna idealnie wpasowują się w krajobraz zarówno nadmorski, jak i górski. Domek letniskowy powinien mieć ogrzewanie, podłączenie wody oraz prądu. Nie trzeba jednak wydawać na to kroci, szczególnie jeśli domek będzie użytkowany tylko przez kilka dni w roku. Dobrym pomysłem jest zamontowanie kominka, który będzie ogrzewał pomieszczenie oraz wodę. Będzie to tańsze rozwiązanie niż zakup pieca grzewczego czy pompy ciepła.

domek letniskowyMożna także postawić na wydajne panele na podczerwień, czy też na małe grzejniki (jeśli domek będzie użytkowany tylko latem to nie trzeba będzie bardzo ogrzewać domku). W kwestiach wodno-kanalizacyjnych warto jest wybrać studnię głębinową i szambo betonowe (chyba że są przyłącza wod-kan). Nie ma sensu stosowania przydomowej oczyszczalni. Jakie meble i pozostałe wyposażenie kupić do domku letniskowego? Zazwyczaj na wakacjach nikt nie ma ochoty na gotowanie, czy sprzątanie. Dlatego też wystarczy mała kuchenka bez piekarnika, zlew lub mini-zmywarka. Pralka jest sprzętem zbędnym, bo jedną czy dwie rzeczy można wyprać ręcznie. W domku nie może za to zabraknąć wygodnego łóżka lub rozkładanej kanapy oraz pojemnej szafy. Domek musi mieć komfortowe miejsce do odpoczynku i spania, a szafa sprawi, że rzeczy będą dobrze przechowywane, ubrania się nie pogniotą (więc nie trzeba mieć żelazka i prasowalnicy), nie zakurzą.

Zbudowanie drewnianego domku letniskowego i wyposażenie go w niezbędne sprzęty wcale nie jest takie kosztowne, jak się wielu osobom wydaje. Jeśli wszystko się dobrze zaplanuje i nie będzie wydawało pieniędzy na niepotrzebne sprzęty to całość będzie bardzo dobrą inwestycją.