Jak wykonać termoizolację ze styropapy?

dachowa styropapa
12 września, 2017

Jak wykonać termoizolację ze styropapy?

Termoizolacja dachu jest etapem, którego nie można pominąć – materiał izolacyjny będzie skutecznie chronił przed zimnem dostającym się do budynku od góry. Jeżeli zamierzamy wykorzystać poddasze użytkowo – wówczas warto pomyśleć o dwuwarstwowym ociepleniu.

Dachowa styropapa na różnym podłożu

dachowa styropapaWśród najczęściej wybieranych materiałów wykorzystywanych do izolacji dachów wymienia się wełnę mineralną, ale też styropian, który – mimo długiej tradycji – wciąż nie traci na popularności. Niezależnie od tego, jakie mamy podłoże: czy to beton, zaprawa cementowa, czy drewno, blacha fałdowa lub istniejące już pokrycie papowe – na każdym z nich jako termoizolacja sprawdzi się dachowa styropapa z Wrocławia. Proces jej produkcji jest prosty – gotowe już samogasnące płyty styropianowe są podklejane jedno- lub dwustronnie poprzez papę asfaltową podkładową – za pomocą lepiku asfaltowego. Warstwa z papy jest zawsze dłuższa niż warstwa styropianowa – takie zakładki pozwalają na uzyskanie większej szczelności ocieplenia. Przed przystąpieniem do wykonania termoizolacji, należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu podłoża, a także o jego zagruntowaniu.

dachowa styropapaNa powstałej warstwie gruntowej powinna zostać umieszczona paraizolacja bitumiczna, która pozwoli na dobre odprowadzanie wilgoci i pary wodnej. Następnym krokiem jest pokrycie płyt styropianowych odpowiednim klejem bitumicznym – choć wybór kleju wydaje się być czymś błahym, należy poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi: koniecznym jest bowiem dokładne sprawdzenie składu kleju, aby uniknąć substancji, które działają destrukcyjnie na polistyren, z którego wykonane są płyty styropianowe. Te substancje to rozpuszczalniki organiczne takie jak aceton, nitro czy benzol. Najlepiej więc zdecydować się na klej polecany przez danego producenta styropapy – wówczas będziemy mieć pewność, że na pewno jego użycie nie wpłynie negatywnie na wykonywaną termoizolację. Drugim sposobem mocowania papy jest wykorzystanie kołków, które pozwalają na odpowiednie zakotwiczenie materiału w podłożu. Bardzo często jednak te dwie metody są po prostu ze sobą łączone – z tego względu, że wówczas poprawiają się właściwości styropapy w strefach obciążenia wiatrem. Zazwyczaj najbardziej obciążona wiatrem jest część dachu znajdująca się w narożach – dlatego najlepiej, aby tam oprócz kleju zastosować kotwy.

Pamiętajmy o tym, że należy je dobrać do podłoża – inne łączniki są przystosowane do mocowania w powierzchni betonowej, inne zaś w blasze czy w drewnie. Tak przygotowaną styropapę pokrywamy papą nawierzchniową, którą następnie należy zgrzać, aby otrzymać trwałą i wytrzymałą warstwę.