Jak wygląda współczesna architektura miejska i parki?

architektura miejska
14 marca, 2016

Jak wygląda współczesna architektura miejska i parki?

Obecna architektura miejska zupełnie nie przypomina tej znanej sprzed nawet kilkudziesięciu lat. Gdyby porównać budynki z początków obecnego i poprzedniego stulecia, różnice są znacznie większe. Współcześnie ogromne znacznie w każdym projekcie mają proste bryły geometryczne oraz wykorzystanie takich materiałów jak stal i szkło.

Architektura miejska i jej znaczenie w kreowaniu przestrzeni

architektura miejskaZ tych powodów zmienił się wygląd nie tylko samych budynków, ale także ich otoczenia, również idącego z duchem czasu oraz dostosowującego się do samych budynków. Współczesne kreowanie przestrzeni obejmuje bardzo wiele zagadnień, szczególnie jeśli tworzone są całe miasta, ich pojedyncze nowe dzielnice lub chociażby całe nowe osiedla. Wówczas pod uwagę bierze się wiele kwestii, takich jak architektura miejska, rozplanowanie ulic i budynków o różnym przeznaczeniu (mieszkalne, użyteczności publicznej i tak dalej) oraz meble miejskie, które przybierają coraz nowsze formy. Bardzo ważną rolę w kreowaniu przestrzeni obejmuje także właściwe projektowanie terenów zielonych, które pełnią funkcję nie tylko miejsca spacerów, ale także aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów, miejsca na pikniki rodzinne, a czasem także na imprezy plenerowe. Właśnie z tych powodów nawet zwykły park wymaga bardzo wielu planów i projektów, aby dobrze spełniał wszystkie swoje zakładane funkcje i stanowił spójną całość. Ważne także, aby współgrał z otaczającymi go budynkami, tak więc np. jeśli budynki są nowoczesne, to dobrze sprawdzi się park utrzymany w prostym, harmonijnym stylu. Jeśli jednak miały powstać w pobliżu starych kamienic to lepszym wyjściem jest park lub ogród w stylu angielskich, wyglądający nieco dziko i bardzo naturalnie. Ważne są odpowiedni do nich dobrane ławki miejskie, latarnie i inne elementy.
Pewną rolę w miejskiej architekturze odgrywają także reklamy, które prędzej czy później pojawią się a każdej okolicy. Dobrym pomysłem, jaki biorą pod uwagę planiści i projektanci, jest wydzielanie konkretnych reklamowych stref, dzięki czemu reszta przestrzeni jest w mniejszym stopniu zarzucona różnymi reklamami wielkoformatowymi lub plakatami.