Jak dobrze wybrać basen?

basen na swojej posesji
20 kwietnia, 2022

Jak dobrze wybrać basen?

Wybór odpowiedniego basenu nie jest taki prosty. Trzeba zastanowić się nad jego wielkością, kształtem, wyposażeniem, jak również materiałami z jakich ma być zrobiony. Czasem na przeszkodzie do wykonania odpowiedniego basenu stają warunki na działce, czy też finanse. Czasem jednak nie jesteśmy świadomi, że nasz basen może być o wiele lepszy, wystarczy dodać do niego kilka elementów.

Przydomowy basen, jaki powinien być?

basen w ogrodziePierwszy ważny podział to oczywiście ten ze względu na położenie basenu. Wyróżnia się baseny wewnętrzne (znajdujące się w domu), jak i zewnętrzne (ogrodowe). Te pierwsze oczywiście można używać przez cały rok. Są one bardzo komfortowe, bo można korzystać z nich przy każdej pogodzie, w zimie, bez ruszania się poza budynek. To jednak opcja droższa, poza tym nie w każdym domu można takowy basen zrobić. Duży basen całoroczny prostokątny to bardzo luksusowa i ekskluzywna opcja. Basen ogrodowy będzie za to tańszy, zwykle korzysta się z niego tylko latem, chyba że ktoś lubi morsować. Druga sprawa to wielkość basenu. Jeśli to ma być dla nas tylko miejsce ochłody, chcemy posiedzieć w zimnej wodzie kiedy na dworze jest skwar to starczy nam maly basen np. okrągły. Jeśli jednak chcemy zapraszać znajomych na przyjęcia przy basenie, czy też chcemy ćwiczyć pływanie to wiadomo, że basen musi być odpowiednio większy. Najlepsze będą tu też baseny prostokątne. Kolejna kwestia do wybór materiału, z jakiego ma być wykonany basen i jakim ma być wykończony.

basen na swojej posesjiNajtańsze są baseny z tworzywa sztucznego. Gotową nieckę należy jedynie wkopać w ziemię i już można korzystać z basenu. Jednak to też opcja najmniej trwała. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w basen betonowy lub murowany. Obłożny jest on ceramicznymi kaflami, które są gładkie i przyjemne w dotyku, a w dodatku łatwo się je czyści. Jeśli zależy nam na nietypowym wyglądzie basenu to sprawdzą się płytki mozaikowe (bardzo małe), czy też te w nietypowym kolorze (zwykle wybiera się białe albo niebieskie). Warto zaznaczyć, że przy budowie basenu powinno się uwzględnić takie opcje jak jego oświetlenie, sposoby dostarczania i filtrowania wody, czy też zadaszenie lub przykrycie na nieckę (w przypadku basenów zewnętrznych).

Podsumowując, najbardziej luksusową opcją byłby basen wewnętrzny, murowany, duży, w kształcie prostokąta, w którym swobodnie można pływać. Najtańszy będzie za to basen poliestrowy z gotową niecka, wkopywany na działce. Trzeba wybrać taki, który zapewni nam pełny relaks, swobodę pluskania się w wodzie, jak również będzie miał dobrze dobrane akcesoria dodatkowe.