Jak dobrać odpowiednio o pirometr?

pirometr
8 września, 2016

Jak dobrać odpowiednio o pirometr?

Sprzęt termowizyjny zazwyczaj znajduje nikłe praktyczne zastosowanie u indywidualnych osób, który może być jedynie ciekawym obiektem do sprawdzenia, jednak w przedsiębiorstwach jest bardzo ceniony i jego umiejętne dobranie jest bardzo ważne.

Pirometr – do czego służy ?

pirometrGłównie dlatego, że nie jest to inwestycja zbyt tania, więc wydając nawet te kilkanaście tysięcy złotych, na sprzęt ze średniej półki, oczekujemy od niego działania chociażby kilku lat. Na co więc warto zwracać szczególną uwagę podczas podejmowania się na zakup jednego z przedmiotów w tej kategorii? Po pierwsze należy dokładnie sprecyzować, jaki sprzęt do naszego zadania potrzebujemy. Jeśli nie specjalnie zależy nam na tym, abyśmy mogli śledzić wyniki, na które pozwala nam termowizja, możemy wziąć pod uwagę zakup takiego przedmiotu, jak pirometr. Jest to narzędzie do bezdotykowego mierzenia temperatury ze wskazanego obiektu, który prawie natychmiastowo dostarcza nam wynik analizowanego promieniowania podczerwonego. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu tego sprzętu, jest jego wskaźnik emisyjności, oraz parametry optyczne. To one będą odpowiadały za dokładność otrzymanego wyniku, a także obszar z którego będą pobierane dane. Nie jest to najbardziej profesjonalny sprzęt, który umożliwiłby nam dokładne badanie temperatury, ale do zastosowań prostych jest jak najbardziej wystarczający. Jest także o wiele tańszy na rynku, niż kamera termowizyjna, dlatego mniejsze przedsiębiorstwa decydują się na takie rozwiązanie. Często wykorzystuje się go do pomiaru temperatury w wentylacji, rurach domostwa itd. Z drugiej strony, o wiele cięższy wybór przypada na kamery termowizyjne. Ich koszta potrafią czasem przerazić potencjalnych klientów, jednak ich użyteczność w specjalistycznych dziedzinach jest jak najbardziej zrozumiała i doceniana. Trzeba pamiętać przy zakupie, że najważniejszym elementem kamery jest jej detektor. Dlatego musi on być bardzo dobrej jakości, a do tego jak najwyższą rozdzielczość, która pozwoli nam na dokładne określenie szczegółowości wychwytywanej temperatury. Dodatkowe praktyczne zastosowania, jak wbudowany wskaźnik laserowy, czy wymieniany akumulator baterii, jest bardzo ceniony wśród potencjalnych klientów. Dzięki temu użytkowanie takiej kamery jest o wiele prostsze.

Przede wszystkim także należy pamiętać o tym, że sprzęt ten nie jest najtańszy, dlatego odpowiednie go zabezpieczenie jest bardzo ważne. W takim razie wybranie takiego producenta, który polecany jest przez spore grono osób, będzie kolejnym ważnym wyborem podczas zakupu.