Instalacje fotowoltaiczne i alternatywne źródła energii

8 kwietnia, 2017

Instalacje fotowoltaiczne i alternatywne źródła energii

Odnawialne źródła energii wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Energia pozyskiwana ze słońca, wody, wiatru czy wnętrza ziemi jest ekologiczna, nie produkuje się dymu, popiołu, ani innych zanieczyszczeń przedostających się do środowiska.

Instalacje fotowoltaiczne od strony południowej

instalacje fotowoltaiczneO ile energię geotermalną można wykorzystywać tylko w niektórych krajach, elektrownie wiatrowe sprawdzają się nad morzem, a zapory wodne nie mogą być na każdej rzece, to energia słoneczna może być wykorzystywana praktycznie wszędzie. Ważne jest tylko to, żeby solidne instalacje fotowoltaiczne znajdowały się od strony południowej, ponieważ tam słońce zawsze dociera. Czym się jeszcze charakteryzują takie instalacje? Przede wszystkim montuje się je na podwyższeniach. Najczęściej jest to dach spadzisty, bo tam najłatwiej umieścić baterie słoneczne. Jeśli dach jest płaski, czy też nie ma możliwości zainstalowania na niej elektrowni słonecznej to panele można zamontować na specjalnych słupach. Można takie zobaczyć przy drogach do oświetlenia znaków czy niebezpiecznych przewężeń. Jest to mniej korzystna opcja, ponieważ panele zajmują sporo miejsca.

instalacje fotowoltaicznePodczas zakładania baterii słonecznych warto jest także wykonać dobrej jakości podłączenie. Od paneli muszą iść kable łączące je ze standardową instalacją elektryczną. W naszym klimacie nie można liczyć na całkowicie autonomiczny dom, czyli niezależny od dostaw z elektrowni. Najczęściej elektrownia słoneczna jest jako dodatkowe źródło prądu i oszczędności. Jednak w domach energooszczędnych domowa elektrownia ma duże znaczenie. Energia słoneczna jest stosowana w różnych miejscach. Można dzięki niej zadbać o ogrzewanie w domu (na przykład z pompą ciepła), oświetlenie (na przykład dróg), czy też o podgrzewanie wody (na przykład na miejskich basenach i prysznicach). Dzięki temu że energia słoneczna ma szerokie zastosowanie to jest często wybierana. Warto wspomnieć o tym, że nadal na panele słoneczne można dostać dofinansowanie. Dzięki temu podzielimy się kosztami z urzędami czy z Unią Europejką w ramach funduszy na wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Koszt fotowoltaiki może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, a wraz z pomocą rządową zapłacimy tylko część tej kwoty. Wtedy też domowa elektrownia szybciej się zwróci.

Na pewno warto jest skorzystać z energii, jaką daje nam słońce. Jest to czysta energia bez produkcji szkodliwych zanieczyszczeń, która sprawi, że nasz dom będzie miał dodatkowe zasilanie (szczególnie potrzebne na terenach z częstymi wyłączeniami prądu), a nie kosztuje tak wiele, jeśli koszty się rozłoży na lata.