Funkcje centr obróbczych cnc

centrum obróbcze cnc
13 marca, 2019

Funkcje centr obróbczych cnc

Operator CNC to osoba odpowiedzialna za obsługiwanie specjalistycznych maszyn, które służą do obrabiania metali. Ustawia on i mocuje narzędzia w maszynie, dba o jakość elementów, które wykonuje, na bieżąco kontroluje pracę obsługiwanej przez siebie maszyny i ją programuje. Centra obróbcze są dużym ułatwieniem pracy operatorów cnc.

Centa poziome i pionowe

centrum obróbcze cncSą to urządzenia, które spełniają funkcję kilku maszyn. Mają kilkanaście albo kilkadziesiąt narzędzi, które umożliwiają wykonywanie różnych elementów za pomocą tylko jednego urządzenia. Mogą pełnić funkcję np. tokarki, frezarki i szlifierki. Dzięki temu, zamiast inwestować w kilka maszyn, można zainwestować tylko w jedną, która je zastąpi. Centra obróbcze skracają więc czas produkcji, oszczędzają koszty (związane z kupnem i obsługą kilku maszyn) i zwiększają wydajność pracy. Wyróżniamy pionowe i poziome centrum obróbcze cnc. Zarówno jedne, jak i drugie, umożliwiają precyzyjne wykonywanie powtarzalnych elementów. O wszystkich parametrach wykonywanego detalu decyduje się już na etapie projektu komputerowego. Dlatego też wyprodukowany przez centrum obróbcze cnc element jest wolny od wad geometrycznych i wymiarowych. Nowoczesne poziome centra obróbcze cnc wyposażone są w szereg udogodnień, ułatwiających pracę operatora.

centrum obróbcze cncZaopatrzone one są w szybki automatyczny zmieniacz narzędzi, umożliwiający błyskawiczną wymianę narzędzia potrzebnego do obróbki konkretnego elementu. Poza tym w drzwiach operatora umieszczone jest duże okno, które umożliwia wygodną kontrolę procesu obróbki. Uchylny panel operatora zapewnia ułatwia kontrolę narzędzia i pozycji maszyny. Elementy maszyny, które wymagają częstego dostępu w trakcie jej pracy (jak np. doprowadzenia oleju czy powietrza), są tak rozmieszczone, aby ich konserwacja była ułatwiona. Stacja załadowczo – rozładowcza do zmieniacza palet, w które są zaopatrzone poziome centra obróbcze cnc, umożliwia wygodny dostęp do obrabianego elementu. Drzwi zmieniacza palet, znajdujące się z przodu maszyny, otwierają się bardzo szeroko, dzięki czemu uzyskuje się doskonały dostęp do palety na stacji załadowczej w celu załadunku lub rozładunku dużych, ciężkich części.

Czytelny i prosty w obsłudze interfejs użytkownika umożliwia łatwą i intuicyjną obsługę maszyny przez operatora. Centrum obróbcze cnc może w czasie jednego cyklu pracy korzystać z wielu narzędzi, które są automatycznie podawane do wrzeciona w zależności od potrzeb. Jedna maszyna może wówczas np. wiercić, frezować, toczyć, szlifować. Wykonuje więc pracę kilku maszyn.