Domy z drewna – czy to tylko wymóg zagospodarowania przestrzennego?

domy z drewna
12 maja, 2017

Domy z drewna – czy to tylko wymóg zagospodarowania przestrzennego?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w większości przypadków przy budowie domu trzeba uzyskać plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym musi zostać wybudowany dany obiekt. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy do czynienia z typową architekturą regionalną, wówczas konieczne jest dostosowanie projektu jak i technologii budowlanej do budowy domu mającego postać w danej lokalizacji.

Domy z drewna i otoczenie

domy z drewnaNależy się liczyć np. z tym, że składając wniosek o budowę domu w stylu góralskiej chałupy na mazurach czy też nad morzem możemy spotkać się z odmową, własnie z racji tego, że nie będzie ona pasować do regionalnego planu zagospodarowaniu. Niemniej regionalne domy z drewna typowe dla okolic wiejskich nie są jedynie ciekawym rozwiązaniem ze względu na wymogi przestrzenne, ale także i z racji tego, że są one niezwykle klimatyczne i estetyczne. I choć w Polsce nie ma zbyt wielu firm zajmujących się projektowaniem tego typu obiektów, to jednak słyszy się coraz więcej głosów na temat tego, że nowo powstające obiekty powinny zawierać elementy kulturowe danego obszaru. Dzięki czemu będą się one z nim doskonale komponować. Niemniej z drugiej strony należy się liczyć z tym, że choć domy wykonane wedle takich projektów są bardzo funkcjonalne to jednak często także spotyka się opinie, że są one staromodne, czy że przypominają skanseny.

domy z drewnaA więc opinie odnośnie tego typu domów są dość podzielone, a co za tym idzie podjęcie decyzji o budowie takiego obiektu zawsze pozostaje kwestią dość indywidualną, uwarunkowaną przede wszystkim gustem przyszłych domowników. I choć lokalne plany zagospodarowania narzucają nam w pewien sposób to jak ma wyglądać nowo powstający obiekt to jednak nie narzynają one nam budowy domów tradycyjnych, a jedynie takich obiektów, które swoim stylem nie będą zaburzać lokalnej panoramy. W związku z czym ostateczna decyzja odnośnie budowy domu regionalnego należy do inwestora. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że choć początkowo takie domy mogą nam się wydawać nie na czasie to jednak z czasem okazują się one niezwykle ciepłe i przytulne i maja w sobie to coś co sprawia, że chce się do nich wracać. Dlatego osobą niezdecydowanym, które chcą wybudować dom na terenach wiejskich o charakterystycznej architekturze zalecamy choćby zapoznania się z przykładowymi projektami regionalnych domów drewnianych i ich realizacjami.

Dzięki temu łatwiej będzie nam określić to czy taki styl nam się podoba i jak go odbieramy oraz tym samym czy jednak nie jest to rozwiązanie, które okaże się dla nas odpowiednie.