Czym są ujeżdżalnie?

ujeżdżalnie
11 marca, 2019

Czym są ujeżdżalnie?

W Polsce coraz popularniejszym hobby staje się jeździectwo. Według wielu osób jest to bardzo drogie zainteresowanie i nie każdy może sobie na to pozwolić. Jest to bardzo błędne myślenie ponieważ aby spełniać tą pasję nie musimy posiadać własnego konia. Większość stadnin ma w swojej ofercie jazdy konne w specjalnej hali pod nadzorem instruktora.

Ujeżdżalnia o lekkiej konstrukcji

ujeżdżalnie	Kosza takiej przejażdżki są bardzo zróżnicowane i zależne głównie od stadniny w której realizowane są jazdy. Jak powinna wyglądać profesjonalnie przygotowana wcześniej wspomniana hala? Miejsca w których możemy pojeździć konno pod stałym nadzorem instruktora w branży nazywane są ujeżdzalniami. Obiekt ten jest bardzo często błędnie nazywany padokiem. Miedzy tymi obiektami jest bardzo sporo różnica. Padok jest miejscem w którym konie są prezentowane przed gonitwą lub jakąkolwiek oficjalną wystawą. Ujeżdżalnia to kryta bądź otwarta hala posiadająca podłoże z piasku w której konie poddawane są ujeżdżaniu lub treningom. Jeśli obiekt taki posiada ściśle określone przepisami wymiary może służyć jako obiekt sportowy lub miejsce wszelkiego rodzaju konkursów. Hale tego typu najczęściej budowane są na kształt prostokąta. Obecnie najczęściej budowane są kryte ujeżdżalnie przede wszystkim dlatego, że stwarza to poczucie bezpieczeństwa konia. Zapewniają przede wszystkim izolację od otoczenia, którego mogłoby przestraszyć zwierzę.

ujeżdżalnie	Wielu producentów realizuje projekty wedle indywidualnych potrzeb klienta. Ujeżdżalnia najczęściej wybudowana jest z bardzo lekkiej i wytrzymałej konstrukcji, której podstawą są aluminiowe profile. Ściany oraz dach konstrukcji pokrywane są plandeką z PCV. Jest to materiał bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. Ważnym elementem każdej ujeżdżalni są drewniane bandy ustawione wewnątrz konstrukcji. Dzięki zastosowaniu takich środków ostrożności jazda konna jest bezpieczna zarówno dla początkujących jeźdźców oraz profesjonalistów. Reasumując wszelkiego rodzaju ujeżdżalnie budowane są w dużej mierze dla bezpieczeństwa osób jeżdżących na koniach oraz dla samych zwierząt. Zastosowanie miękkiego podłoża jakim jest piasek stanowi dodatkową ochronę podczas upadków.

W takich warunkach zwierzęta czują się bardzo bezpiecznie i nic nie jest w stanie ich spłoszyć. Doświadczona firma jest w stanie postawić cały obiekt w ciągu dwóch dni. Ogromną zaletą ujeżdżalni jest możliwość demontażu oraz przeniesienia jej w inne bardziej dogodne miejsce. Dzięki temu są tak bardzo często wykorzystywane jako obiekty sportowe.