Czym jest rekuperacja?

rekuperacja
29 września, 2016

Czym jest rekuperacja?

Każdemu z nas zależy aby mieszkało nam się jak najbardziej komfortowo. Przy budowie domu staramy się dobierać jak najlepsze materiały, dbamy o najwyższą jakość prowadzonych dla nas usług oraz chętnie sięgamy po rady specjalistów. Do jednych z najważniejszych aspektów każdego mieszkania należą jego możliwości utrzymania ciepła.

Rekuperacja jest coraz bardziej popularna

rekuperacjaNie szczędzimy tutaj kosztów ponieważ wiemy, że jest to inwestycja, która będzie odbijała się na naszym komforcie mieszkania przez resztę życia. W tym kontekście coraz popularniejsza staje się tania rekuperacja. Szacuje się, że około dwadzieścia procent wybudowanych ostatnio w Poznaniu domów zdecydowało się właśnie na takie rozwiązanie. Rekuperacja nie jest jednak systemem ogrzewania ale wentylacji. Dlaczego jest więc tak ważna? Otóż w nowoczesnym budownictwie tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się najlepiej. Przy niezwykle szczelnych oknach i i ścianach normalna grawitacja nie działa tak jak powinna. Rezultatem jest ciężkie, zużyte i zanieczyszczone powietrze zalegające w pomieszczeniach mieszkalnych. Aby temu przeciwdziałać zaleca się zainstalowanie rekuperatora. Rekuperacja w Wielkopolsce nadal nie należy do najtańszych rozwiązań.

Górna granica cenowa wynosi około dwunastu tysięcy złotych co może dla wielu z nas wydawać się kwotą zaporową. Jednak rekuperacja to spora oszczędność jeśli chodzi o koszty ogrzewania mieszkania. Rekuperacja jako wentylacja wymienia zużyte powietrze na świeże, zewnętrzne. Odzyskuje jednak całe ciepło tak, że wraca ono z powrotem do mieszkania. Skutkuje to znacznymi oszczędnościami, nawet do pięćdziesięciu procent niższymi rachunkami za ogrzewanie. Rekuperacja ma jednak również pewne wady. Poza wysokim kosztem montażu rekuperacji dochodzą jeszcze koszty jej utrzymania. Są to opłaty za energię i koszty serwisowania. Do tego doliczyć trzeba koszty poniesione w związku z ewentualnymi awariami oraz konieczność czyszczenia kanałów. Niektórzy użytkownicy zarzucają temu systemowi znaczne przesuszenie powietrza. Nie jest to jednak winą rekuperacji samej w sobie a jedynie skutkiem niewłaściwego doboru rekuperatora. Każdy dom jest inny i ma inne potrzeby. Dlatego ważnym jest również aby nie oszczędzać na ekipie montującej i wybrać taką, która będzie w stanie doskonale dobrać rekuperator do naszych potrzeb oraz zamontować go bez zbędnych kłopotów czy błędów.

Rekuperacja podnosi znacznie komfort naszego życia a do tego przyczynia się też do obniżenia rachunków. Właśnie dlatego jest ona coraz popularniejsza, nie tylko w Wielkopolsce ale i w całym kraju.