Czy płyta PIR jest wystarczająco solidna?

płyty pir
24 maja, 2022

Czy płyta PIR jest wystarczająco solidna?

Jednym z bardziej istotnych problemów w przypadku większości materiałów izolacyjnych jest fakt utraty przez nie pewnych właściwości wraz z biegiem czasu. Oznacza to, że już po upływie kilku lat, mogą one znacznie mniej skutecznie chronić przed odpływem ciepła. Nic zatem dziwnego, że zamiast nich, wykorzystywane są coraz częściej materiały o znacznie wyższej wytrzymałości.

Właściwości płyty PIR

płyty pirDo nich z pewnością można zaliczyć płyty warstwowe, stosowane obecnie coraz częściej w przypadku różnych budynków. To, co sprawia, że solidna płyta warstwowa pir jest znacznie mniej podatna na utratę swoich właściwości wraz z upływem czasu, to przede wszystkim jej unikalna konstrukcja. Składa się ona bowiem nie tylko z samego materiału izolacyjnego, nazywanego w jej przypadku rdzeniem, ale także i dwóch innych materiałów, nazywanych okładziną. To właśnie one odpowiadają za znacznie wyższą wytrzymałość takich właśnie materiałów, a jednocześnie ich większa elastyczność. Dzięki temu, płyty PIR są w znacznie mniejszym stopniu podatne na naprężenia, odkształcenia, czy powstawanie w nich ubytków oraz na inne czynniki naturalne dla innego rodzaju materiałów izolacyjnych. Co ważniejsze, to właśnie one w ich przypadku powodują zmniejszenie parametrów izolacyjnych danego rodzaju materiału.

 

płytyIstotne dla wytrzymałości płyt warstwowych PIR jest także wykonanie je rdzenia z odpowiednich materiałów, które również wykazują zmniejszoną podatność na procesy redukcji ich skuteczności izolacyjnej. Zazwyczaj więc wykorzystywana jest w tym celu specjalnego rodzaju pianka poliuretanowa, która zachowuje takie same właściwości przez bardzo długi czas. Właśnie to powoduje, że inwestycja w tego rodzaju materiały izolacyjne jest tak bardzo opłacalna. Dzięki temu, że warstwy izolacyjnej nie trzeba wymieniać po kilku czasach, powoduje to, że inwestycja w taką izolację może się bardzo szybko zwrócić, już po kilku latach. Dotyczy to płyt PIR mocowanych do powierzchni zarówno ściany, jak też i sufitu czy też dachu, co więcej niezależnie zupełnie od tego, w przypadku jakiego budynku takie materiały zastosowano.

Od pewnego czasu, coraz bardziej popularne stają się warstwowe materiały izolacyjne. Wszystko z tego, że tego rodzaju materiały mogą być stosowane na różnych częściach budynku, nie tylko jego ścianach. Dodatkowo, mogą się one również pochwalić zwiększoną wytrzymałością w porównaniu do innych materiałów izolacyjnych, takich jak styropian. To z kolei powoduje, że inwestycja w nie może się w pełni zwrócić po upływie krótkiego czasu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.bokka.pl!