Co warto wiedzieć o wycince drzew?

wycinka drzew w Bydgoszczy
2 marca, 2021

Co warto wiedzieć o wycince drzew?

Drzewa to bardzo piękne i okazałe pomniki przyrody. Ich dokonania dla ludzkości i ekosystemu są nieocenione, bo nie można zapominać, że pnie dają życie, a także schronienie. Nie tylko człowiek korzysta z dobrodziejstw lasu, ale również zwierzęta, zwłaszcza te dzikie. Czy drzewa mogą być zarówno utrapieniem jak i błogosławieństwem? Wielu wciąż pamięta czasy samowolki, kiedy ludzie według własnego uznania decydowali o tym, które drzewa chcą ściąć, a które zostawią.

Kto w Bydgoszczy może wycinać drzewa

wycinka drzew BydgoszczNagminna wycinka drzew w Bydgoszczy doprowadziła do tego, że zostały wprowadzone restrykcje, które znacznie ograniczyły możliwość powalenia drzewa nawet na własnej działce. Niektórzy nie zważając na nic, chętnie włączali piły spalinowe, by ściąć przydrożne drzewa i krzewy, nawet te, które nie należały do nich. Te wszystkie nadużycia nie były najlepszym rozwiązaniem, dlatego cztery lata temu zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o ochronie przyrody. Wprowadzenie poprawek do ustawy obowiązującej wszystkich obywateli wskazuje, kto może udzielić zezwolenia na powalenie drzewa, nawet tego, które rośnie an prywatnej posesji. Wójt, burmistrz czy prezydent miasta, w zależności od zamieszkiwanego terenu może podważyć decyzję o wycince drzew lub zezwolić na nią. Dzięki wycięciu drzew, które przeszkadzają właścicielowi na działce, można inaczej zagospodarować pustym teren.

wycinka drzew w BydgoszczyNajczęściej ludzie decydują się na zorganizowanie pięknego ogrodu, w którym posadzą kilka drzew, ale w wybranych i dobrych lokalizacjach. Zagospodarowanie działki w mądry i funkcjonalny sposób sprawi, że zyska się maksimum miejsca i do tego o wiele przyjemniej będzie wracać do tego ogrodu. Najchętniej wypoczywa się w ciszy i spokoju, do tego w otoczeniu terenów zielonych, jednak nie można zapomnieć, że najważniejsze jest bezpieczeństwo człowieka. Można zdecydować się na zrobienie pikniku w środku lasku, jednak nie jest to dobry pomysł, jeżeli drzewa, pod którymi się siedzi, są spróchniałe lub wiekowe. Wystarczy mocniejszy wiatr lub burza, by przewróciły się i bardzo tragicznie zakończył wypoczynek poza miastem.

Wycinka drzew jest jak najbardziej wskazana, w czym chętnie pomoże dobra firma sprzątająca, które jest w stanie zająć się powalonymi konarami oraz posprzątać kawałki kory i kłody. Choć czasem wycinanie drzew to bardzo smutny obowiązek, nie trzeba się zbytnio martwić. Dla kogoś, komu zależy na posiadaniu azylu i własnego miejsca na ziemi, wystarczy odpowiednia pomoc profesjonalnej ekipy sprzątającej oraz sprawdzonego ogrodnika, by z kawałka zalesionego terenu zrobić piękny i pożyteczny ogród.