Charakterystyka metalowych szaf rozdzielczych

szafy rozdzielcze
24 lipca, 2017

Charakterystyka metalowych szaf rozdzielczych

Urządzenia znajdujące się w rozdzielnicy pozwalają na łączenie i rozłączanie obwodów elektrycznych, dlatego też rozdzielnica jest niezbędnym elementem każdej instalacji elektrycznej. Zazwyczaj wyposażana jest także w urządzenia sterownicze, pomiarowe, regulacyjne oraz ochronne.

Szafy rozdzielcze i ich obciążenie

szafy rozdzielczeW budynkach mieszkalnych i biurowych spotkamy rozdzielnice tablicowe, zaś tam, gdzie w instalacji przepływa o wiele większy prąd – rozdzielnice skrzynkowe oraz szafowe. Metalowe szafy rozdzielcze są dobrym rozwiązaniem między innymi dla zakładów przemysłowych. Wykorzystanie metalu sprawia, że odznaczają się one wysokim stopniem ochrony, dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na niekorzystne warunki środowiskowe. Dobrze sprawdzą się więc w miejscach, w których występują czynniki mogące wywołać korozję. Metalowe szafy rozdzielcze dzięki odpowiedniemu wykończeniu – zabezpieczeniu za pomocą powłoki izolacyjnej – są całkowicie odporne na rdzę, jak i na działanie substancji chemicznych. Każda metalowa szafa rozdzielcza przed oddaniem do użytku powinna przejść próbę szczelności – upewnimy się wówczas, że woda czy jakakolwiek ciecz w żaden sposób nie przeniknie do wnętrza szafy.

szafy rozdzielczeW przypadku rozdzielnic przeznaczonych do użytku zewnętrznego, należy sprawdzić, czy metalowe szafy rozdzielcze wytrzymają obciążenie śniegiem. Jeżeli metalowa szafa rozdzielcza będzie znajdować się wewnątrz budynku, w pomieszczeniu, w którym będzie narażone na zachlapania (różnymi cieczami), wówczas musimy przestrzegać właściwych zasad higieny. Przede wszystkim wszystkie powierzchnie powinny być gładkie i łatwo dostępne do czyszczenia – w żaden sposób nie należy dopuścić do powstania zanieczyszczeń, które są trudne do usunięcia. Urządzenia powinny charakteryzować się też łatwością demontażu bez użycia narzędzi. Dobrze, jeśli metalowe szafy rozdzielcze są w izolacji powietrznej – wówczas stałe nadciśnienie wewnątrz obudowy nie dopuści do przenikania powietrza z zewnątrz – które mogłoby zawierać kurz i pyły. W ofertach producentów znajdują się metalowe szafy rozdzielcze stojące lub naścienne. Każdy z wyrobów może mieć różną ilość modułów w rzędzie – wśród rozdzielnic naściennych najczęściej spotkać można 18 modułów. konstrukcja modułowa sprawia jednak, że bez problemu można dodawać lub wymontowywać moduły.

Metalowe szafy rozdzielcze proponowane przez producentów są bardzo często dodatkowo wyposażane w uchwyty montujące do ściany, akcesoria do mocowania osprzętu, jak komplety zaślepek. Do podstawowego wyposażenia należą zaś osłony, konstrukcja wsporcza oraz płyta przepustów kablowych.