Badanie wilgotności i osuszanie piwnic

osuszanie piwnic
25 czerwca, 2016

Badanie wilgotności i osuszanie piwnic

Kondycja fundamentów i elementów konstrukcyjnych domu jest rzeczą bardzo ważną dla stabilności budynku, a co za tym idzie bezpieczeństwa jego mieszkańców. Szczególnie jest się o co martwić jeśli budynek uległ zalaniu.

Osuszanie piwnic może być wymagane

osuszanie piwnicWoda, która stoi w pomieszczeniu może powodować korozję biologiczną. Jednak badania wilgotności pomieszczeń, szczególnie tych cechujących się dużą wilgotnością nie wykonujemy tylko w momencie zalania dolnych kondygnacji budynku. Badanie wilgotności wykonuje się miernikiem wilgotności. Gdy współczynnik jest zbyt wysoki wymagane jest osuszanie fundamentów, a także osuszanie piwnic. Przyczyny zawilgocenia mogą być różne. Przykładem może być kapilarne podciąganie wilgoci w wyniku nieszczelności hydroizolacji, niewydolna wentylacja piwnic, absorpcja wilgoci z silnie zawilgoconego powietrza w piwnicach przez ściany. Czasami możemy sobie nie zdawać, sprawy z tego, że mamy wilgotne ściany, a wysoka wilgotność oraz odpowiednia temperatura stwarzają świetne warunki do rozwoju grzybów, pleśni, bakterii czy innych drobnoustrojów powodujących korozję biologiczną budynku. Z pewnością ich obecność określimy wykonując ekspertyzy mykologiczne, które nie tylko określą stopień zagrzybienia, ale także wykonają badanie czystości powietrza. Dodatkowo podpowiedzą nam jakie środki chemiczne zastosować wykonując odgrzybienie budynków, co zapewni nas, że będzie ono skuteczne. Wysoka wilgotność powoduje nie tylko niezdrowy klimat dla mieszkańców, ale także liczne procesy gnilne oraz obsypywanie tynku i jego korozję.

Bez wątpienia zatem jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz dom jest dla nas bezpiecznym i jednocześnie przyjemnym miejscem trzeba zatroszczyć się w razie potrzeby o osuszanie pomieszczenia zagrożonego ryzykiem rozwoju pleśni.