Architekt wnętrz – praca

architekt wnętrz
17 marca, 2017

Architekt wnętrz – praca

O pracy architekta wnętrz marzy wiele młodych osób. Coraz większa świadomości ludzi odnośnie mody wnętrzarskiej, liczne magazyny o tej tematyce, czy też więcej sklepów stacjonarnych i internetowych gdzie można kupić tanie meble i dodatki sprawiają, że Polacy większą uwagę przywiązują do wyglądu swoich domów i mieszkań.

Architekt wnętrz i nauka projektowania

architekt wnętrz Jednak nie każdy potrafi dobrze urządzić swoje wnętrze i dlatego też potrzebny jest wtedy profesjonalny architekt wnętrz ze Śląska. Jak wygląda jego praca? Warto to wiedzieć zarówno zanim się go wybierze do pomocy przy wnętrzach, jak również zanim wybierze się studia z zakresu architektury. Przede wszystkim architekt musi się znać na estetyce i na przestrzeni. Architekt powinien się dopasować do gustu klienta, jednak nie może być mu bezwzględnie poddany. Trzeba umieć negocjować i nakierować klienta na właściwe tory. Mieszkańcy nie zastanawiają się nad tym, że ciemne meble nie będą pasowały do małego pomieszczenia, czy że wanna zajmie powierzchnię połowy łazienki i nie będzie wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się. Rola projektanta wnętrz jest znalezienie złotego środka pomiędzy oczekiwaniami klienta, a tym co można wykonać w ich mieszkaniu.

architekt wnętrz Z pewnością architekt musi znać wiele stylów urządzania wnętrz, jednak musi też znać produkty, które będą mu potrzebne, jak również to gdzie można je zakupić. Projektant może wymyślić sobie, że chce mieć tutaj drzewka bonsai, bo pasują mu do stylu japońskiego, jednak są one bardzo rzadkie i trudno dostępne. Czasem liczy się także czas realizacji zamówienia. Jeśli architekt wybierze spersonalizowana fototapetę na wymiar to prace wykończeniowe mogą się przedłużyć, ze względu na zależność od firmy drukującej. Architekt powinien znać się na wszystkich pomieszczeniach, choć najczęściej zatrudnia się go do aranżacji pokojów dziennych i sypialni, rzadziej do kuchni, łazienek czy całych mieszkań. Są również projektanci, którzy w ogóle nie zajmują się budownictwem mieszkalnym, a skupiają się na wyposażeniu sklepów, przedsiębiorstw, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, hoteli ze spa. Takie osoby muszą się w swojej pracy skupiać na innych elementach i dopasowywać wnętrza tak, żeby przede wszystkim były funkcjonalne i wygodne dla klientów odwiedzających takie zakłady, sklepy czy hotele.

Praca architekta wymaga również znajomość specjalistycznych programów graficznych służących do projektowania wnętrz na komputerze, co ułatwia wykonywanie obliczeń i przedstawianie projektów klientom, jak również umożliwia wydruk projektu czy jest podstawą do animacji 3d.