Altany kryte strzechą a zagrożenia

altany kryte strzechą
6 listopada, 2016

Altany kryte strzechą a zagrożenia

Altany z trzciny cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić, gdyż panuje obecnie moda na ekologię. Wykonanie takiej altany nie jest jednak proste. Główna trudność polega na tym, że trzeba umiejętnie ułożyć trzcinę.

Altany kryte strzechą a zwierzęta

altany kryte strzechąInaczej niestety pokrycie dachowe nie będzie spełniało prawidłowo swojej funkcji. Zagrożeniem może być wówczas po prostu przeciekanie czy gromadzenie się wilgoci, co w konsekwencji będzie prowadziło do stopniowego niszczenia się altany z trzciny. Lepiej więc zaufać profesjonalistom, a nie męczyć się z altaną samemu. Efekty na pewno będą wówczas dużo lepsze. Czy są jeszcze jakieś zagrożenia, jakie mogą powodować wytrzymałe altany kryte strzechą? Raczej nie występują pod warunkiem, że strzecha jest dobrze ściśnięta i prawidłowo ułożona. Inaczej bowiem dach z trzciny może przyciągać ptaki i gryzonie. Jeśli takim dachem zajmie się profesjonalna firma, oczywiście, nie ma takiej możliwości, aby coś się w dachu zagnieździło. Kiedy jednak dachy ze strzechy chce się wykonywać samodzielnie, niestety mogą się pojawić w dachu szczury, myszy czy ptaki. Gryzonie jednak w trzcinie raczej „nie widzą” nic interesującego. Ptaki zaś mogą się zagnieździć wówczas, gdy kalenica nie jest odpowiednio wykonana.

altany kryte strzechąMożna też dach ochronić dodatkowo siatką drucianą, a wówczas żadne ptaki nie będą zakładały gniazd na dachu. Poza tym trzcina nie jest też atrakcyjna dla wszelkiego rodzaju pająków. Nie trzeba się więc obawiać, że dachy ze strzechy będą pod tym względem niesprawdzone. Jeśli chodzi o dachy kryte strzechą, posiadają one znakomitą trwałość. Warto więc się nad nimi zastanowić. Niektórzy tworzą z trzciny nie tylko altany, ale również normalne budynki mieszkalne. Tak jak już zostało jednak wspomniane, pokrycie dachowe musi być wykonane w sposób przemyślany, przez doświadczoną osobę. Wówczas takie pokrycie dachowe może przetrwać nawet siedemdziesiąt lat i wykazywać jeszcze dobre właściwości. Strzecha ma także dobre właściwości, jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną. Nie trzeba się więc obawiać, że hałasy z zewnątrz będą się dostawały do budynku, który posiada dach z trzciny. Zagrożenie mogą stanowić zawilgocenia, które pojawiają się nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz dachu.

Prawidłowe pokrycie dachowe sprawi, że trzcina będzie „oddychać” i nie będzie trzeba obawiać się o to, że wewnątrz budynku pojawi się jakaś wilgoć. Jak zostało pokazane, zagrożenia, jakie wiążą się z pokryciem dachowym zrobionym z trzciny, związane są przeważnie z nieodpowiednim wykonaniem.